Vegan ananasová buchta bez lepku

16.07.2020

Tuto ananasovou buchtu doporučuji všem milovníkům kokosu, lískových oříšků  a všem těm, kteří mají rádi jednoduché a rychlé recepty. Nebudu psát, že je buchta bez cukru, protože ananasový kompot, který je v receptu použitý cukr obsahuje. Ale jinak je to veškerý cukr, který buchta obsahuje.Suroviny:

  • 1 plechovka ananasu  (560g)
  • 60g Bio strouhaného kokosu
  • 40g mletých lískových ořechů - můžeme je vynechat
  • 70g pohankové mouky
  • 90g instantní kukuřičné polenty
  • 40g cizrnové mouky nebo proteinu
  • 1 lžíce psyllia
  • 1/2 šťávy z citrónu
  • 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů a bez lepku


Ananasový kompot i se šťávou rozmixujeme, přidáme kokos, lískové oříšky, šťávu z citrónu, zbytek smíchaných sypkých surovin a všechno dobře promícháme. Těsto rovnoměrně rozetřeme na plech s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 190°C zhruba 45 minut. V průběhu pečení zkoušíme špejlí nebo párátkem. Lískové ořechy jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují mnoho energie. Jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Dr. Valnet, významný francouzský fytoterapeut, upozorňuje na to, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale lze je i léčit. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemoroidech a aplikují se přímo na postižená místa. Prospívají očím, snižují hladinu špatného cholesterolu a napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.

Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.

Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Ananas obsahuje téměř všechny vitamíny například vitamín C, E, B12, B1 a B6, kyselinu listovou dále také mangan, měď, draslík, hořčík, železo, bromelin (štěpí proteiny a podporuje trávení stejným způsobem jako žaludeční pepsin, je to také silná protizánětlivá látka, dokáže zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran). Zabraňuje tvorbě nitrosaminů (což jsou karcinogenní látky, které vznikají v žaludku během chemické reakce, k níž dochází mezi dusitany a některými proteiny). Ananas je silně močopudný, a proto se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba při onemocnění ledvin a močového ústrojí. Harmonizuje střevní peristaltiku, povzbuzuje sexuální touhu, čistí a posiluje organismus a pomáhá při celulitidě. Čerstvý ananas je samozřejmě nejléčivější.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují na zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.