Vegan bezlepkové tyčinky

07.06.2019

Množství na jeden velký plech : 350g uvařeného zeleného hrachu, 10g psyllia smíchaného s 200g vody, 40g slunečnicových semínek, 40g dýňových semínek, 40g sezamových semínek, 40g lněných semínek, 50g vlašských ořechů, 50g pesta z medvědího česneku, 50g rýžové mouky, 10g soli a pepř podle chuti

Uvařený hrách rozmixujeme tyčovým mixérem na kaši, přidáme do ní všechna rozemletá semínka a ořechy, nabobtnané Psyllium ve vodě, pesto, rýžovou mouku, sůl, pepř a všechno rukou pořádně propracujeme a necháme 10 minut odležet. Odměříme si podle plechu pečící papír a na ten vyklopíme připravené těsto a válečkem potřeným vodou (aby se těsto nelepilo) rozválíme těsto po celé ploše pečícího papíru. Čím bude těsto více vyválené tím budou tyčinky křupavější. Pečící papír pak opatrně přesuneme na plech a předkrájíme si těsto do tvaru tyčinek. Pečeme v mírně vyhřáté troubě pozvolna asi 50 minut. Vychladlý plát těsta pak rozlámeme na tyčinky.

 

Hrách obsahuje hodně vit. A, B, velké množství bílkovin, komplexních sacharidů a vlákniny. S kombinací obilovin se aminokyselinové spektrum bílkovin hrachu dorovná a poskytuje tak plnohodnotné bílkoviny.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu jsou dobře stravitelná, zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti, nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím, jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Vlašské ořechy obsahují důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vit. E, B1, B2, B5, B6, B9, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík. Mají dobrý vliv na psychiku a trávení. Udržují zdravou pokožku, nehty a vlasy, snižují krevní tlak, snižují špatný cholesterol. Působí protizánětlivě a antioxidačně, zlepšují paměť a soustředěnost, prevence Alzheimerovy choroby.

Medvědí česnek roste podél potoků, v lesích nebo na loukách a určitě vás k němu přivede jeho typická česneková vůně. Je považován za přírodní antibiotikum, antioxidant a bohatý zdroj vitaminu C, ale obsahuje také vit. A, B1, B2, hořčík, vápník, železo, zinek, měď, mangan a hořčiny. Medvědí česnek pročišťuje organismus. pomáhá při nachlazení, podporuje trávení, snižuje krevní tlak, působí jako prevence vzniku krevních sraženin, rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Ničí mykózy, nežádoucí střevní bakterie, parazity a zlatého stafylokoka. Podporuje činnost žaludku a působí na závratě, úzkost a nespavost.