Vegan bezlepkový cukeťák

10.06.2019

Jelikož začíná sezóna cuket tak by byla škoda si z nich něco nepřipravit,... takže na takový ,,cukeťák,,  budeme potřebovat 3 středně velké mladé cukety (zhruba 900g), 5 vrchovatých lžic hrachové mouky, 5 vrchovatých lžic kukuřičné polohrubé mouky, 1 vrchovatou lžíci Psyllia, 3 lžíce Tahini, 3 stroužky česneku, sůl a pepř

Z cukety odkrojíme konce a nakrájíme ji na menší kousky a tyčovým mixérem rozmixujeme na kaši. K rozmixované cuketě přidáme všechny ostatní ingredience a vymícháme hustší těsto. Na plech si připravíme pečící papír, který lehce potřeme olejem, nalejeme na něj připravené těsto, které rozetřeme a dáme péct do středně vyhřáté trouby asi tak na 45 minut. Záleží jak vysokou vrstvu těsta budeme mít na plechu. Takto připravený cukeťák se skvěle hodí třeba k zeleninovému salátu, ale je dobrý i jen takhle samotný:)  


Cuketa obsahuje 90 procent vody, vlákninu, mnoho vitamínů a stopových prvků. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Pomáhá odvádět toxiny a přebytečnou vodu z těla, čistí trávicí trakt, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a pomáhá při zácpě.

Mouka ze žlutého hrachu obsahuje ty samé látky jako hrách žlutý to znamená hodně vit. A, B, velké množství bílkovin, komplexních sacharidů a vlákniny. S kombinací obilovin se aminokyselinové spektrum bílkovin hrachu dorovnává a poskytuje tak plnohodnotné bílkoviny.

Tahini ( sezamová pasta ) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost organismu.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.