Vegan cuketové brownies bez lepku

21.08.2020

Cuketové brownies je plné bílkovin a díky superproteinu 2.0 s jahodovou příchutí od firmy balíček zdraví má i krásně růžovou barvu :) Protein je slazen stévií takže nebylo už třeba přidávat nějaké další sladidlo. 


Suroviny:

  • 400g žluté najemno nastrouhané cukety
  • 15g psyllia
  • 50g kokosové mouky
  • 50g proteinu
  • 50g cizrnové mouky
  • 80g rýžové mouky
  • 20g drcených kakaových bobů
  • 40g rozinek


Nejdříve smícháme všechny sypké suroviny, pak k nim přidáme kakaové boby, rozinky a cuketu. Rukou všechno dobře prohněteme a vzniklé těsto dáme do předem připravené nádoby s pečícím papírem. Pečeme v předehřáté troubě na 170°C 40 - 45 minut. V průběhu pečení zkoušíme párátkem jestli je brownies hotové. Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Cuketa obsahuje 90 procent vody, vlákninu, mnoho vitamínů a stopových prvků. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Pomáhá odvádět toxiny a přebytečnou vodu z těla, čistí trávicí trakt, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a pomáhá při zácpě.

Kokosová mouka má nasládlou chuť takže může nahradit v receptech určité množství sladidel, dodává pocit sytosti a obsahuje vysoké množství bílkovin. 

Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.

Nepražené kakaové boby obsahují hořčík, síru, železo, mangan, chrom, zinek a měď. Jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.

Rozinky (Bio) obsahují vitamíny skupiny B, C, E, K, A, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, sodík, zinek, draslík, antioxidanty a aminokyseliny. Mají nízký glykemický index, pomáhají regulovat cukr v krvi, obsahují malé množství tuků, pozitivně působí na trávicí systém, regulují krevní tlak, jsou vhodné při chudokrevnosti a odstraňují z těla škodlivé látky.