Vegan fazolové lusky na smetaně bez lepku

18.11.2020

Fazolové lusky na smetaně jsou vlastně bez smetany a ve zdravější podobě, ale chutí se hodně podobají klasickému receptu. Jako přílohu jsem zvolila vařené brambory a opečenou cizrnu na pánvičce. 


Suroviny :

  • 450g mražených zelených fazolových lusků
  • 1 menší cibule
  • 1 lžíce oleje
  • 100g fazolové mouky (Extrudo) - https://www.extrudo.cz/mouka-fazolova/
  • 50g kešu ořechů (rozmixovaných s vodou do krémové konzistence)
  • sůl, pepř, třtinový cukr nebo javorový sirup, ocet, bobkový list
  • voda


Na oleji orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme fazolové lusky, koření, sůl, vše zalijeme vodou, přivedeme k varu a krátce povaříme, přibližně 5 minut. Fazolovou mouku rozmícháme s trochou vody do tekutější konzistence a přidáme k fazolovým luskům. Stejně jako sladidlo, ocet a za stálého míchání vaříme zhruba dalších 10 minut. 



Fazolová mouka je přirozeně bezlepková. Je vhodná k zahuštění polévek, omáček, do pečiva, karbanátků a pomazánek. Fazolová mouka obsahuje řadu vitamínů a minerálů jako je draslík, vápník, železo hořčík nebo jód a také kyselinu listovou nebo provitamín A.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček.

Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.

Zelené fazolové lusky mají vliv na kvalitu nehtů, pleti, vlasů. Zvyšují imunitu, mají močopudné účinky, podporují činnost ledvin, uklidňují nervy. Musí se vždy tepelně upravit jinak by mohly být pro tělo škodlivé.

Olivový olej obsahuje zdravé mono nenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega 3 a 6.