Vegan jáhlová kaše s ovocem, chia a para ořechy

24.03.2019

Na jednu porci budeme potřebovat 50g spařených jáhel, které zalijeme vodou a přidáme k nim 4 nakrájené sušené datle. Jáhly vaříme na zkus a do vypaření veškeré vody ( takže vodu přidáváme raději postupně ). Poté přilijeme 150ml domácího rostlinného nápoje (mandle-kešu) nebo jakéhokoliv jiného. A vaříme do zhoustnutí. Na hotovou kaši přidáme ovoce podle chuti, (já přidala mraženou zahradní směs ) posypeme 1 lžící chia semínek a přidáme 5 ks přes noc namočených para ořechů.


Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Jáhly patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla pomalu uvolňují, energie vám tak vydrží a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky. 

Para ořechy ( vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo) - jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků a proto rychle žluknou. Denní dávka by neměla přesáhnout 4 - 5 kousků, protože jsou energeticky velmi výživné.

Chia semínka ( vápník, antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny ) zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.

Datle obsahují draslík, měď, železo, vit. A, B, niacin. Pečují o svěžest a soustředěnost, startují energetickou přeměnu ve všech buňkách a proto jsou ideálním zdrojem na doplnění energie. 

Rybíz obsahuje vit. C, vit. P, pektiny, flavonoidy, působí močopudně, pomáhá při artritidě, průjmu, nachlazení a posiluje žaludek. Řadí se mezi antioxidanty - má potlačující vliv na rozvoj některých demencí a je pomocníkem při boji s rakovinou.

Jahody ( vit. C, A, B, E, draslík, zinek, hořčík, síra, vápník, bor, fluor, kobalt ) obsahují mnoho organických sloučenin jako například kyseliny jablečné, citronové, chininové, šťavelové, salicylové, která působí v prevenci nádorových onemocnění. Podporují metabolismus a vylučování, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů.

Maliny obsahují vit. C, A, B, železo, fosfor, zinek, antioxidanty a třísloviny. Podporují imunitu, pomáhají při látkové výměně, působí proti stresu a migréně, čistí střeva a odvádějí z těla přebytečnou vodu. Pomáhají při cukrovce, chudokrevnosti, Alzheimerovy choroby, snižují krevní tlak a cholesterol, snižují ranní nevolnost těhotných žen. Chrání zuby a kosti, podporují zdravý růst nehtů a pomáhají bojovat s plísněmi, kvasinkami a artritidou

Ostružiny obsahují antioxidanty, vit. B, K, E, C, železo, hořčík, draslík, karoteny, lutein, flavonoidy. Podporují správnou funkci svalů, zdraví zubů, zmírňují nachlazení, pomáhají při chemoterapii a ozařování, jsou prospěšné při zánětu plic, revmatismu, cévních chorobách, hemeroidech, snižují cholesterol a pomáhají při průjmech.