Vegan kapusta s fazolemi adzuki

03.07.2019

Tento recept je spíše jen takovou inspirací jak si rychle připravit oběd nebo večeři, když není moc času :) Budeme potřebovat 1 hlávku čerstvé kapusty, 350g uvařených fazolí adzuki (Opět se budu opakovat, že vždy vařím více luštěnin, které rozdělím do sáčků a zamrazím. Luštěniny jsou takhle vždy po ruce), 1 velkou cibuli, 3 lžíce řepkového oleje, česnek podle chuti, sůl a pepř. Jako přílohu jsem použila pohanková vřetena od Green Apotheke.

V hrnci na oleji zpěníme nakrájenou cibuli a česnek, přidáme nakrájenou kapustu, osolíme, opepříme a chvíli společně restujeme. Až kapusta zmenší svůj objem přisypeme fazole a všechno podlijeme trochou vody a dusíme asi tak 5-10 minut. 


Kapusta je velmi zdravá zelenina, která obsahuje velké množství vlákniny, vitamin C, E, K,  skupinu vitamínů B, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, selen a kyselinu listovou (kadeřavá kapusta obsahuje hodně karotenů). Kapusta působí příznivě na náš trávicí systém a ten kdo má potíže s játry, žaludkem nebo ho trápí střevní potíže měl by právě kapustu zařadit do svého jídelníčku. Dalším pozitivem je snižování cholesterolu, posílení imunity, hojení ekzémů a jiných kožních potíží.

Fazole adzuki obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Jsou lehce stravitelné, působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.