Vegan karbanátky z cizrny bez lepku

29.10.2019

Většina z vás už asi slyšela slovo Falafel,... jde vlastně o takové cizrnové karbanátky. Já si je upravila trošku podle sebe a hlavně jsem zjistila, že tyto v podstatě na přípravu rychlé karbanátky jdou připravit z jakékoliv luštěniny takže budou vždy trošku jiné a s obměnou koření nebo bylinek nás můžou stále mile překvapit svou novou chutí. Pečeme je v troubě a jsou výborné podávané třeba jen se zeleninovým salátem nebo se šťouchanými brambory, či nějakým dipem. A navíc nám stačí k jejich přípravě pouze 4 suroviny a to :

  • 350g cizrny namočené přes noc (nebo jakékoliv jiné luštěniny)
  • 1-2 lžíce oleje nebo Tahini
  • sůl, pepř, pažitka, kurkuma (nebo jiné koření a bylinky podle svých chutí)
  • kukuřičná strouhanka

Množství cizrny je jen orientační, namáčím 1 hrnek (250ml) luštěnin a nikdy jsem je nevážila po namočení :) Luštěniny na druhý den důkladně propláchneme a tyčovým mixérem rozmixujeme. Pak už jen přidáme olej nebo Tahini pastu, koření a bylinky. Všechno společně promícháme a tvoříme karbanátky, které obalujeme v kukuřičné strouhance a klademe na plech s pečícím papírem. Pečeme v předehřáté troubě asi na 180°C do zlatova. Pokud je potřeba pak karbanátky během pečení obracíme. 



Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček.

Tahini (sezamová pasta) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost organismu.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran, popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, usnadňuje zažívání při rekonvalescenci, má protizánětlivé a protinádorové účinky. Obsahuje velké množství bílkovin, vit. C, B2, sodík, vápník, železo a fosfor. Je účinná proti střevním parazitům, snižuje krevní tlak a má protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.