Vegan květákovo mrkvová omáčka bez lepku
Tento recept je velmi jednoduchý a rychlý takže navařeno je za chvíli :) Co budeme potřebovat ,... 380g očištěné a nastrouhané mrkve, 1 menší květák, 1 velkou cibuli, 3 lžíce řepkového oleje, sůl, pepř, kurkumu, špetku muškátového oříšku, vodu na podlití a pár kapek citronové šťávy na konečné dochucení.
Jako přílohu jsem tentokrát vybrala Adzuki špagety (Organic protein pasta)
Nejdříve na oleji zpěníme cibuli a mrkev do zlatova, přidáme na kousky nakrájený květák, osolíme, opepříme, přidáme špetku muškátového oříšku a kurkumu. Všechno podlijeme trochou vody a dusíme za občasného promíchávání a přilévání vody do změknutí květáku. S vodou raději šetříme, abychom pak neměli omáčku řídkou. Tyčovým mixérem část květáku s mrkví rozmixujeme do hladka. Kdo chce může rozmixovat úplně všechno na pyré, ale já mám raději tuhle variantu, kde jsou kousky mrkve i květáku. Podle chuti všechno zakápneme citronovou šťávou a promícháme.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá také při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a při bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík a síru.
Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.
Fazole adzuki obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Jsou lehce stravitelné, působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.
Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.
Květák obsahuje vit. C, B5, B12, E, K, vápník, hořčík, draslík a zinek. Posiluje obranyschopnost organismu, patří mezi dietní potraviny, má antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Působí proti infekcím, snižuje krevní tlak, má močopudné účinky a chrání kardiovaskulární systém. Snižuje riziko revmatoidní artritidy a působí také proti cukrovce.
Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran, popálenin a snižuje vysoký cholesterol.