Vegan maková bábovka bez lepku

09.10.2019

Dnes jsem se nechala inspirovat makovou bábovkou od paní či slečny Bambinové jen jsem její recept lehce upravila podle sebe. Příprava bábovky je opravdu velmi rychlá stejně jako použité množství surovin je minimální. A co se týká máku tak je to velmi dobrý zdroj vápníku takže si člověk pochutná a ještě přitom udělá i něco pro své zdraví :)

Suroviny, které budeme potřebovat:

  • 1 hrnek mouky 1:1 čiroková a celozrnná rýžová 
  • 3/4 hrnku mletého máku 
  • 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů
  • 30g třtinového cukru (mletého)
  • špetka soli
  • 2 větší banány 
  • 60g řepkového oleje
  • 150g vody
  • strouhaný kokos na vysypání bábovkové formy a kokosový olej na vymazání 

Odměřovací hrnek jsem použila 250ml 

Nejdříve rozmačkáme banány na kaši, přidáme olej a vodu. Dále smícháme suché suroviny tj. mouku, cukr, mák a kypřící prášek a pak smícháme všechno dohromady. Těsto vlijeme do připravené bábovkové formy a pečeme v předem vyhřáté troubě asi na 180°C 50 minut. Průběžně párátkem či špejlí zkoušíme zda se ještě těsto lepí nebo je už bábovka upečená. Použila jsem bábovkovou formu o průměru 22cm, ale vhodnější by byla menší.


Kiwi je bohaté na vitamín C a to až dvojnásobně oproti citronu či pomeranči. Dále obsahuje vitamín E, draslík, hořčík, železo a díky mědi, kterou také obsahuje společně s vitamínem C napomáhá vstřebávání železa ve střevech. Posiluje imunitní systém, zmírňuje anémii, prospívá matce i plodu v těhotenství, přispívá k tvorbě kolagenu, oslabuje škodlivý vliv nejrůznějších toxických látek, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, je prevencí proti vysokému krevnímu tlaku a díky vláknině samozřejmě napomáhá střevní peristaltice. 

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují na zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.

Nerafinovaný třtinový cukr je zdravější variantou bílého rafinovaného cukru, z kterého byla během zpracování odstraněna melasa a byl vybělený. Kdežto třtinový cukr neprochází procesem chemické rafinace a bělení a neztrácí tak zdraví prospěšné látky jako jsou minerály, stopové prvky, vitamíny, enzymy a vláknina a nezatěžuje tolik organismus. Nadměrné slazení jakýmkoliv cukrem není pro náš organismus ovšem zdravé takže s cukrem šetříme.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Mák je bohatým zdrojem minerálních látek především vápníku. Pak také manganu, hořčíku a fosforu, vit. E, B je vydatným zdrojem vlákniny a kvalitních bílkovin.

Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.