Vegan sušenky z jáhel, cizrny a ovesných vloček bez lepku

15.10.2019

Sušenky jsou vhodné jak na svačinu tak i na snídani. Obsahují hodně bílkovin, vlákniny, zdravých tuků i sacharidů takže doplní skvěle energii, která vydrží dlouhou dobu a s naší hladinou cukru nijak ,,nezamávají,, a nebude nás přepadat vlčí hlad :) Stejně tak budou skvělou svačinou pro školáky nebo i menší děti. Jen u menších dětí bych byla opatrná se semínkama a s kakaovýma bobama a raději je vynechala. 

Na 26 kousků těchto zdravých sušenek budeme potřebovat :

  • 100g syrových jáhel (uvaříme je velmi do měkka spíše rozvaříme)
  • 90g uvařené cizrny
  • 70g ovesných (bezlepkových) vloček
  • 20g tekutého medu
  • 20g Tahini
  • 15g kakaových bobů
  • 30g rozinek (nakrájíme na malé kousky)
  • 10g goji
  • 30g sušených meruněk (nakrájíme na malé kousky)
  • 20g slunečnicových semínek

Nejdříve si uvaříme jáhly hodně do měkka. Cizrnu rozmixujeme tyčovým mixérem na kaši a pak už jen všechny suroviny společně smícháme. Z vypracovaného těsta si odvážíme kousky po 25g a tvoříme kuličky (pokud by se těsto lepilo lehce si namočíme ruce), které pokládáme na připravený plech s pečícím papírem a pomocí razítka na sušenky nebo třeba skleničkou je rozplácneme na placičku. Pečeme v předem vyhřáté troubě asi na 180°C zhruba 35 minut záleží na tom jak budeme mít placičky vysoké. 

 


Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla uvolňují pomalu. Energie tak vydrží dlouho a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky.

Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček.

Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Med pomáhá při nachlazení, viróze, kašli, poruchách krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Snižuje krevní tlak, dodává tělu energii aniž by zatěžoval trávicí systém. Zklidňuje střeva u neinfekčních průjmů a pomáhá při problémech neurotického charakteru.

Goji Kustovnice čínská obsahuje 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků a spoustu vitamínů. Dále obsahuje železo, měď, vitamíny skupiny B. Podporuje imunitní systém, tvorbu červených krvinek, snižuje pocit únavy, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a činnosti nervové soustavy. Podporuje správnou funkci srdce, zdravý zrak a zdravý stav sliznic a pokožky.

Meruňky obsahují provitamin A, sodík, draslík, železo, mangan, fluor, mají nízký obsah kalorií, a proto jsou vhodné při redukčních dietách. Vyvolávají v těle zásaditou reakci a jsou dobrým zdrojem proteinů a železa. Díky provitaminu A pomáhají udržovat dobrý stav zraku a zvyšují odolnost proti infekcím. Dr. Valnet poukazuje na to, že meruňky udržují rovnováhu v nervové soustavě a doporučuje je při depresi, malátnosti, nervozitě a snížené chuti k jídlu.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a jsou dobře stravitelná. Zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti a nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Rozinky (Bio) obsahují vitamíny skupiny B, C, E, K, A, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, sodík, zinek, draslík, antioxidanty a aminokyseliny. Mají nízký glykemický index, pomáhají regulovat cukr v krvi, obsahují malé množství tuků, pozitivně působí na trávicí systém, regulují krevní tlak, jsou vhodné při chudokrevnosti a odstraňují z těla škodlivé látky.

Tahini (sezamová pasta) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost organismu.

Nepražené kakaové boby obsahují hořčík, síru, železo, mangan, chrom, zinek a měď. Jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.