Zdravý rychlý a velmi chutný salát

05.12.2019

Salát je připravený opravdu během chvilky a stačí nám na jeho přípravu jen směs jakýchkoliv salátů, pomeranč, jablko a pekanové ořechy (na jednu porci použijeme 10g-15g). I když jsou saláty připravovány nejspíš hlavně v teplých dnech podle mě takový salát může být výbornou variantou lehčí večeře, kdy se v tomto období začíná péct cukroví a při pečení nejde neochutnávat :)) Navíc takové odlehčení jídelníčku pomůže posílit naši imunitu a to se zase hlavně v chladném období skvěle hodí. 


Pomeranč obsahuje vitamin C, kyselinu listovou, antioxidanty, lutein, flavonoidy a pektin neboli vlákninu. Pomeranč pomáhá před stárnutím pleti, chrání oči, podporuje vývoj mozku (takže je vhodný pro těhotně ženy), zabraňuje zácpě, zlepšuje kvalitu spermií, je vhodný pro diabetiky, zabraňuje vypadávání vlasů, snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice a pomáhá při chronických onemocněních.

Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.

Pekanové ořechy mají sladkou, bohatou, máslovou chuť a texturu a jsou vhodné pro slané a sladké pokrmy. Obsahují hodně vlákniny, mononenasycené tuky, antioxidanty, hořčík, vápník, fosfor, vitamín E, A, beta-karoten, lutein a L-arginin (zlepšuje pružnost stěn tepen a ty jsou pak méně náchylné na krevní sraženiny). Pekanové ořechy podporují kardiovaskulární systém, dobré trávení, pomáhají při hubnutí, snižují riziko rakoviny prsu, podporují zdraví kostí a zubů, mají protizánětlivé a protirakovinné účinky, snižují krevní tlak, snižují riziko mrtvice, posilují imunitu, bojují proti stárnutí a jsou výborné pro zdraví vlasů.