Bezlepkové vegan vanilkové rohlíčky

15.11.2019

Vanilkové rohlíčky jsou pro mě TOP vánoční cukroví a nedovedu si tak nějak bez nich Vánoce představit. Vůni vanilky a chuť vlašských ořechů prostě zbožňuji a určitě nebudu jediná :) Vlašské ořechy obsahují důležité omega 3 nenasycené mastné kyseliny, vit. E, B1, B2, B5, B6, B9, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík a mají dobrý vliv na psychiku takže takovým rozumným mlsáním děláme něco i pro své zdraví a psychickou pohodu :)

Suroviny na 2 plechy:

  • 50g červené čočky v syrovém stavu (namočit přes noc)
  • 50g nerafinovaného kokosového oleje pokojové teploty
  • 100g mletých vlašských ořechů 
  • 80g mletého nerafinovaného třtinového cukru 
  • 50g pohankové mouky
  • 50g kukuřičné mouky
  • 30g-50g čirokové mouky
  • vanilkový cukr + mletý třtinový cukr na obalení


Postup je podobný jako při výrobě perníčků, nejdříve důkladně propláchneme namočenou červenou čočku a tyčovým mixérem ji rozmixujeme. Přidáme k ní kokosový olej, mleté ořechy, třtinový cukr a vše promícháme. Nakonec přisypeme postupně mouky a vypracujeme těsto, které necháme také zhruba půl hodinky odležet v lednici (množství mouky se může lehce lišit jelikož jak stále opakuji každá mouka má jiné vlastnosti, důležité je nebát se s těstem pracovat, mouku přidávat postupně a vypracovat pak těsto do takové podoby, aby se nelepilo, ale ani nerozpadalo). Já měla pohankovou mouku už jen celozrnnou, proto je těsto tak tmavé. Jinak by bylo daleko světlejší a i chuťově by byly vanilkové rohlíčky pak jemnější, ale mě osobně to nijak nevadilo :) Z těsta odkrajujeme kousky, ze kterých válíme tenké válečky, krájíme je na libovolně dlouhé kousky a tvarujeme z nich rohlíčky. Klademe je na plech s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě zhruba na 170°C do růžova. Ještě teplé je obalujeme ve směsi vanilkového a třtinového cukru. 



Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 10 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. Díky velkému množství železa, které červená čočka obsahuje je vhodná pro lidi trpící chudokrevností.

Kokosový olej (nerafinovaný) se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Vlašské ořechy obsahují důležité omega 3 nenasycené mastné kyseliny, vit. E, B1, B2, B5, B6, B9, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík. Mají dobrý vliv na psychiku a trávení. Udržují zdravou pokožku, nehty a vlasy, snižují krevní tlak a snižují špatný cholesterol. Působí protizánětlivě, antioxidačně, zlepšují paměť a soustředěnost, prevence Alzheimerovy choroby.

Nerafinovaný třtinový cukr je zdravější variantou bílého rafinovaného cukru, z kterého byla během zpracování odstraněna melasa a byl vybělený. Kdežto třtinový cukr neprochází procesem chemické rafinace a bělení a neztrácí tak zdraví prospěšné látky jako jsou minerály, stopové prvky, vitamíny, enzymy a vláknina a nezatěžuje tolik organismus. Nadměrné slazení jakýmkoliv cukrem není pro náš organismus ovšem zdravé takže s cukrem šetříme.