Jmenuji se Michaela Zámečníková a za pár měsíců mi bude 36 let a proč jsem vlastně přešla na veganskou a bezlepkovou stravu? Jak už z věty vyplývá nevyrůstala jsem v rodině veganů, ale v rodině, kde se jedlo běžně asi jako ve většině domácností. Změna přišla v roce 2014, kdy jsem podstoupila chemoterapii a mé tělo po ní bylo zničené. Neustále mě všechno bolelo byla jsem unavená, zažívání mi nepracovalo tak jak by mělo, hormony v těle byly jako splašené:) Moje fyzička byla na bodu mrazu a já se při sebemenší námaze zadýchávala a funěla jako lokomotiva:) K tomu se přidávaly další a další potíže a já byla ráda, že zvládnu udržet v chodu alespoň domácnost a občas vzít naši psí slečnu ven. Ale na ostatní věci jsem už pak neměla sílu a ani chuť. Tenhle můj stav se samozřejmě odrážel ve všech oblastech a to mě hodně omezovalo. Všechno co jsem dělala mě stálo mnoho sil a přemáhání. Necítila jsem se ve svém těle vůbec dobře a to se samozřejmě podepisovalo i na mé psychice takže jsem byla občas nevrlá, podrážděná a z toho pak lítostivá a plačtivá.

Nejdřív jsem si říkala, že to chce čas a všechno se zlepší, ale čas plynul a moc se toho nezlepšovalo. Nedovedla jsem si představit, že by tenhle můj stav fungování - nefungování měl být trvalý. Začala jsem hledat, ale nevěděla jsem co vlastně hledat a na co se zaměřit. Tak jsem si začala víc všímat  svého těla. Sledovala jsem co zrovna jím, v jaké formě danou potravinu jím a pak jak se po daném jídle cítím. Jaká pohybová aktivita mi vyhovuje a cítím se po ní dobře. Co se týká pohybu nejlíp mi dělaly procházky a joga. Tu jsem si zamilovala natolik, že mě doprovází dodnes pokud mi to můj momentální stav dovolí si ji užít:) Jde hlavně o cviky protahovací a relaxační. Tento pohyb mi nejvíce vyhovuje, ale nikomu nic nevnucuji! Jelikož každé tělo je originál a každý z nás by k němu tak měl přistupovat. 

Dalším krokem, který mi přišel  jako nejlogičtější a správný bylo snažit se pročistit si tělo po chemoterapii. Zařadila jsem do svých dnů asi tak na půl roku zelený ječmen a mladou pšenici. Jako odrazový a startovací můstek skvělá věc! Dále jsem pozorovala, že jsem po mase velmi unavená tak jsem ho z jídelníčku postupně začala vyřazovat až jsem ho nakonec vyřadila úplně i veškeré uzeniny, ale stále jsem cítila, že to ještě není ono. Až jsem se postupně dopracovala k vyloučení všech živočišných potravin a zjistila, že se takhle cítím nejlíp. Občas zařazuji do jídelníčku vejce, ale snažím se používat pouze domácí. Vyzkoušela jsem i takzvané raw stravování. Zkušenost to byla zajímavá a pokud cítím, že tělo potřebuje odlehčit a to hlavně v teplých měsících ráda ho do jídelníčku zařazuji. Vyzkoušela jsem půst přerušovaný i úplný, kdy jsem pila pouze čistou vodu. Zdůrazňuji, aby tohle nikdo nezkoušel bez důkladné přípravy a ani to nebral jako nějaký způsob ,,léčení,, jde pouze o pročištění organismu a podpoření imunity.

 A jak jsem se dostala k bezlepkovému stravování? Velmi jednoduše. Na alergologii mi byla zjištěna alergie na lepek což jsem tušila již delší dobu, že lepek není můj kamarád:) Přeji si, aby tohle nikdo nebral jako návod na to jak vyřadit ze svého jídelníčku lepek a tím pádem jíst jako by zdravě. Pokud netrpíte celiakií a nebo nejste alergičtí na lepek určitě ho úplně z jídelníčku nevyřazujte!

Přeji vám, aby byl pro vás můj blog inspirací, vzbudil u vás chuť vyzkoušet věci třeba doposud nepoznané a tím teď mířím na skupinu lidí, která jí živočišné potraviny, ale chtěla by třeba svůj jídelníček něčím zpestřit nebo obměnit. Také ráda uvítám jakékoliv dotazy a náměty na témata, která by vás zajímala.


                                                Michaela