Bezlepkový zdravý chléb 

26.03.2019

Na druhou variantu zdravého chlebu potřebujeme,... 10g psyllia a 20g chia semínek, které namočíme do 200g vody a necháme chvilku odležet ( vznikne něco jako gel ). Dále si propláchneme přes síto 100g pohanky lámanky a necháme z ní všechnu vodu odkapat. Pohanku přendáme do mísy a dál k ní postupně přidáváme 10g soli, 20g slunečnicových semínek, 20g dýňových semínek, 20g sezamových semínek, 1 lžíci Tahini, 1 lžičku medu, 100g ovesných vloček ( bezlepkových ) a nakonec přidáme vzniklý gel z chia a psyllia. Všechno promícháme a měla by nám z toho vzniknout tuhá konzistence. Takže pokud bude těsto řidší přidáme ovesné vločky. Čím hutnější těsto tím méně vlhký chléb bude. Takto připravené těsto dáme do hranaté chlebové formy s pečícím papírem a nebo do jiné nádoby. Kdo chce mít chléb vyšší je potřeba dávku ingrediencí z dvojnásobit a nebo mít malou formu na pečení.

Chléb pečeme ve středně vyhřáté troubě a po půl hodině chléb z formy vyděláme a horní částí ho položíme na plech, sundáme z něj pečící papír a pečeme dalších 30 minut do zlatova. Jde nám o to, aby spodní část chlebu, která byla ve formě se opekla.


Ovesné vločky jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Tahini ( sezamová pasta ) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Med pomáhá při nachlazení, viróze, kašli, poruchách krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Snižuje krevní tlak, dodává tělu energii aniž by zatěžoval trávicí systém. Zklidňuje střeva u neinfekčních průjmů a pomáhá při problémech neurotického charakteru.

Chia semínka ( vápník, antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny ) zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Pohanka lámanka se nemusí vařit. Stačí ji namočit přes noc a ráno se může konzumovat :) Je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a rutinu. Má velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Pomáhá zvyšovat pružnost cév a snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu jsou dobře stravitelná, zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti, nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím, jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.