Bramboračka s mrkví a houbami bez lepku

24.11.2019

Bramboračka s houbami je hodně známé jídlo, ale podle mě je fajn si ji připomenout. Také chci tímto poděkovat Jirkovi a Františkovi, kteří jsou super houbaři a podělili se o své úlovky a já si mohla pak tuto pro mě výbornou polévku uvařit. Děkuju kluci :)

Suroviny:

  • houby (sušené namočit nejlépe přes noc)
  • brambory
  • mrkev
  • olej 

  • cibule
  • česnek
  • špetku kurkumy

  • sůl, pepř, majoránka
  • bobkový list, nové koření
  • vodu

Množství surovin neuvádím jelikož záleží na každém jestli chce mít více či méně brambor v polévce nebo hodně či méně mrkve a tak podobně. Takže nejdříve si připravíme brambory, mrkev, cibuli a česnek (vše očistíme a nakrájíme na libovolně velké kusy). Na oleji orestujeme cibuli, přidáme česnek, mrkev, brambory, koření (kromě majoránky tu přidávám až nakonec) a zalijeme vodou tak, aby bylo vše ponořené. Polévku vaříme zhruba hodinu a před koncem dochutíme majoránkou a ještě krátce provaříme. Bramboračku už nebylo potřeba ničím zahustit, ale kdyby ji chtěl někdo přece jen více hustou stačí rozmíchat trochu mouky (například rýžové) s vodou, přilít do polévky a krátce ještě povařit.


Klouzek má významnou nutriční i léčivou hodnotu a skvěle chutná. Má antioxidační, antimikrobiální a protirakovinné účinky. Biochemické analýzy klouzku obecného a zrnitého odhalily celkem 19 volných aminokyselin, 28 druhů mastných kyselin a organické kyseliny, což příznivě preventivně ovlivňuje lidské zdraví.

Majoránka je skvělá na zažívání, působí jako mírné sedativum a diuretikum, zmírňuje nespavost, snižuje stres, má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky, používá se při nachlazení, při špatném trávení, nadýmání, průjmu a střevní kolice. Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívání a podporuje tvorbu žluči. Ve formě mastí se majoránka používá na špatně hojící se rány.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík a síru.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.