Glukózo fruktózový sirup

07.06.2019

Glukózo-fruktózový sirup neboli jen glukózový sirup nás provází snad úplně všude. Je to vlastně taková levná náhrada cukru a proto ji výrobci tak rádi všude přidávají na úkor našeho zdraví. Toto sladidlo se v našem těle chová úplně jinak než klasický řepný nebo třtinový cukr. Glukózový sirup způsobuje obezitu, přispívá k rozvoji nemocí srdce a cév a k cukrovce 2. typu či nemocem ledvin. Tělu samozřejmě neprospívá ani velká konzumace klasického cukru, ale rozdíl je v tom jak si s těmito dvěma sladidly ( cukr - nebo glukózový sirup ) dokáže organismus poradit.

Cukr řepný nebo třtinový patří mezi disacharidy. Skládá se ze dvou jednodušších cukrů, z jedné molekuly glukózy a z jedné molekuly fruktózy. V levnější náhražce glukózo-fruktózového sirupu najdeme mnohem více fruktózy. A právě v ní je problém!!!! Glukóza se v těle mění na tuk jen asi z 5 procent, naopak u fruktózy je to 40 procent. Fruktóza se v játrech mění na tuk a ten se ukládá hlavně v oblasti břicha na takzvaný útrobní tuk. Tuk kolem břišních orgánů má vliv na rozvoj cukrovky 2. typu. Dále se přeměňuje na triglyceridy, které se spolu s cholesterolem ukládají v cévách, zužují je a hrozí ischemická choroba srdeční, infarkt či mozková mrtvice. Fruktóza dokáže méně stimulovat centra v mozku, která nám říkají, že jsme už sytí. Proto máme větší pocit hladu, sníme toho pak mnoho a tloustneme a s tím souvisí riziko spojené s obezitou a mezi ně patří i některé typy zhoubných nádorů.

Někdo by mohl namítat, že fruktóza je i v ovoci. Což je pravda, ale v ovoci je i vláknina a ta způsobí, že ne všechna fruktóza se stačí ve střevě vstřebat a jsme po ní dříve sytí. Zároveň je v ovoci mnoho enzymů, které se podílejí na štěpení cukrů, spalování tuků a ty v glukózo-fruktózovém sirupu nenajdeme.

Kde všude můžeme na glukózo-fruktózový sirup narazit? Jde o sladkosti, sušenky, ovesné tyčinky, mléčné řezy, cereálie, sladké limonády, nealkoholické nápoje, pečivo, džusy, jogurty, dresingy, krekry, zavařeniny, marmelády, šunky, masné výrobky vlastně se může objevit ve všech zpracovaných potravinách. Proto raději kupujme co nejméně zpracované potraviny takzvaně základní potraviny a čtěme etikety toho co vlastně kupujeme :)