Menší srovnání vegan proteinů

25.01.2020

Proč vlastně jíst bílkoviny? Možná, že si většina myslí, že jsou bílkoviny důležité jen kvůli nárůstu svalové hmoty, ale to není tak úplně pravda. Bílkoviny hrají v našem těle daleko důležitější roli a jakou? To se dozvíte o pár řádků níž :)

Bílkoviny společně s tuky a sacharidy tvoří tři hlavní makroživiny důležité pro zdravý lidský organismus. Tělo potřebuje bílkoviny nejen pro stavbu, ale také pro regeneraci tkání, silný imunitní systém a tvorbu důležitých hormonů. Správný příjem bílkovin pomáhá udržovat normální váhu a dokonce podporuje hubnutí, protože zvyšuje metabolismus, lépe zasytí a zažene tím hlad. Nadbytek stejně tak jako nedostatek jedné nebo více makroživin se dříve nebo později projeví různými zdravotními problémy jako je obezita, cukrovka, nemoci srdce a cév a další. Bílkoviny tvoří základní stavební jednotku v těle a vytváří se z nich tkáně orgánů, buňky, pojiva, proto je najdeme téměř všude - ve svalech, kůži, kostech. Nedostatek bílkovin v těle způsobuje úbytek svalové hmoty, oslabený imunitní systém, zvýšenou chuť na sladké, bolesti svalů a kloubů a otoky. 

Nadbytkem bílkovin trpí játra, která nestíhají zpracovat vysoký přísun bílkovin. Zvyšuje se krevní tlak, cholesterol a může se pak objevit nemoc zvaná DNA.

Bílkoviny samy o sobě můžou vyvolat i alergické reakce a to zejména alergie na mléko, vajíčka, sóju nebo mořské plody.

A kde tedy můžeme najít bílkoviny?

Luštěniny - sója, ( tofu, tempeh, sójové mléko a jogurty ), čočka, fazole, hrách, cizrna,..

Obiloviny - pohanka, amarant, quinoa, oves, ovesné vločky, pšeničné klíčky,...

Ořechy - mandle, kešu, lískové , vlašské, arašídy,....

Semena - dýňová, lněná, sezamová, slunečnicová, chia, konopná,...

Zelenina - brokolice, růžičková kapusta, špenát, brambory, dýně,...

A kolik bychom měli sníst bílkovin denně? Obvykle se uvádí 0,8 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. To znamená, že pokud člověk váží kolem 60 kg měl by denně sníst 48 g bílkovin. Lidé v rekonvalescenci po vážném úrazu či nemoci by měli zvýšit příjem bílkovin na 1,2 g na 1 kg tělesné hmotnosti.


Delší dobu zkouším najít veganský protein, který by mi chuťově vyhovoval a cena byla úměrná kvalitě. Podle recenzí na PEScience Vegan Select Protein (příchuť arašídové máslo) se mi produkt hodně zalíbil a tak jsem si řekla, že ho vyzkouším. Těšila jsem se na arašídovou příchuť, která se měla v proteinu rozvinout. Ale za sebe musím říct, že jsem byla dost zklamaná. Co se týká arašídové příchutě tak je velmi málo znát a hlavně ji dost narušuje poměrně velká slanost proteinu. Možná je to tím, že míň solím v každém případě, kdo má raději chuť pouze sladkou a ne sladko - slanou nedoporučuji tento produkt kupovat. Co lze vyzdvihnout je jeho rozpustnost, krémová konzistence a složení. V každém případě protein určitě využiji k přípravě sušenek.

https://aktin.cz/pescience-vegan-select-protein/arasidove-maslo-837-g-21637


Co se mi nejvíce osvědčilo je smíchání proteinu od balíčku zdraví VEGAN SUPERPROTEIN 2.0 vanilka

 https://www.balicekzdravi.cz/vegan-protein-vanilka-1000-g

s rýžovým proteinem 

https://www.grizly.cz/bulk-powders-protein-z-hnede-ryze-1000-g

pokud jde o sladké pokrmy jako například kaše, brownies, lívance, koktejly, muffiny, sušenky, pudingy atd. Protein od balíčku zdraví je na mě trošku více sladký a protein z hnědé rýže má maličko nahořklou chuť takže smícháním v poměru 1:1 se chuť vyrovná. Protein od balíčku zdraví používám moc ráda, i když jsem zatím vyzkoušela jen vanilkovou příchuť. Balení s jahodovou příchutí už mám sice doma, ale ještě jsem ji nevyzkoušela. Jen do budoucna bych uvítala proteiny s příchutí, ale bez jakýchkoliv sladidel a myslím si, že bych nebyla sama. Stévie má hodně svoji typickou chuť, která časem může překážet a nedávno jsem se také dozvěděla, že stévie snižuje krevní tlak což může některým lidem dělat potíže.

Do sladkých i slaných jídel můžu doporučit protein ze žlutého hrachu od Natu, kdy je jeho rozpustnost skvělá a chuť neutrální

https://www.prozdravi.cz/hrachovy-protein-bio-200-g.html?a_aid=5abcdf953c303&a_bid=c218e0e9&chan=krasazdravi24_cz

Do slaných jídel mě momentálně hodně oslovil protein dýňový, kdy jídlu dodá zajímavou příchuť

https://www.grizly.cz/grizly-dynovy-protein-bio-500-g

Pokud z vás má někdo nějaké osvědčené tipy na dobré vegan proteiny ráda je uvítám.