Plněná bezlepková vegan tortilla
Tortilla je jedna z velmi rychlých jídel. Jde připravit na mnoho způsobů a jelikož může mít spoustu variací nikdy se neomrzí. Tuto tortillu jsem připravila z pohankové mouky. Je potřená rozmačkaným avokádem smíchaným se solí, chilli a lahůdkovým droždím, nahoře mix salátů a uprostřed nakrájená červená paprika.
Suroviny na 1 tortillu:
- 55g pohankové mouky (Pernerka)
- 5g čerstvě mletého lněného semínka
- špetka soli (himalájská růžová)
- 75g-80g vody
Všechny suroviny smícháme dohromady, kdy nám vznikne husté těsto. Necháme ho chvíli odstát zhruba 3 minuty. Na suchou rozehřátou palačinkovou pánev pomocí lžíce vlijeme těsto a rozetřeme ho do všech stran (pokud by bylo moc řídké není to správná konzistence) a pozvolna opékáme. Tortillu otáčíme až je povrch suchý. Takto připravenou tortillu necháme chvilku na talíři ,, zapařit´´, aby se s ní dobře pracovalo a nepraskala. Plníme ji pak už jen podle svých chutí :)
Avokádo se řadí mezi superpotraviny a obsahuje vitamín K, C, B5, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou, draslík, hořčík, mangan, měď, železo, zinek, fosfor a spoustu vlákniny. Avokádo neobsahuje cholesterol ani sodík a má nízký obsah nasycených tuků. I když je avokádo považováno za potravinu s vysokým obsahem tuků ve skutečnosti tomu tak není jelikož většinu tuku v avokádu tvoří kyselina olejová- mononenasycená mastná kyselina, která je hlavní složkou i v olivovém oleji (tlumí záněty v těle). Avokádo snižuje hladinu cholesterolu, podporuje zdraví, je skvělý antioxidant chránící oči, prevence rakoviny, zmírňuje příznaky artritidy, prevence osteoporózy a může být i pomocníkem při hubnutí.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Chilli podporuje zdraví a odolnost organismu a zároveň působí preventivně. Obsahuje alkaloid kapsaicin, který dává silný, štiplavý a pikantní charakter. Zároveň má antibakteriální, antikarcinogenní, analgetické a antidiabetické účinky. Snižuje hladinu LDL cholesterolu u obézních lidí a podporuje hubnutí. Je bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínů B jako je niacin, B6, B1 a dále obsahuje vitamín A čímž dokáže chránit organismus před volnými radikály vznikajících při stresu nebo při onemocnění. Z minerálních látek obsahuje draslík, mangan, železo a hořčík. Při problémech s jícnem se doporučuje chilli raději vyvarovat.
Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.
Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Červená paprika obsahuje vit. A, karotenoidy, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení a zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti.
Lněná semínka obsahují vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík, velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhají bojovat s cukrovkou a zbavují tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest. Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky (zhruba 37 procent), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.