Špízy s bramborama, žampionama a červenou paprikou

20.10.2019

Můžu s čistým svědomím říct, že tyto špízy chutnají i ,,masožravcům´´ takže co teprve nám všem milovníkům zeleniny a žampionů :)) Navíc žampiony jsou velmi zdravou potravinou, která podporuje imunitní systém, pomáhá proti nejrůznějším alergiím a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a může také zlepšit citlivost na hormon inzulínu, který je životně důležitým hormonem pro udržení správné hladiny cukru v krvi.

Na jeden velký plech budeme potřebovat:

  • 400g žampionů
  • 7 větších brambor
  • 2 velké červené papriky
  • 3-4 menší cibule
  • trochu oleje (olivový), sůl, sladkou papriku, kurkumu, provensálské koření a chilli-okořeníme s ním jen červenou papriku, ale můžeme vynechat
  • 1 balíček mražených zelených fazolových lusků

  • špejle

Nejdříve umyjeme brambory a dáme je vařit (nesmí být uvařené moc do měkka jinak by se při napichování na špejle rozpadaly takže je lepší, když jsou tvrdkavé). Mezitím připravíme papriku, kterou očistíme a nakrájíme na větší kousky, žampiony také umyjeme a jen přepůlíme. Pokud budou moc velké tak je můžeme i rozčtvrtit, cibuli oloupeme a nakrájíme na silnější kolečka. Uvařené brambory oloupeme, nakrájíme na kolečka a všechny připravené suroviny zvlášť osolíme, okořeníme (chilli jsem použila jen na červenou papriku) a zakápneme trochou oleje. Pak už je jen střídavě napichujeme na špejle a pokládáme na plech s pečícím papírem a dáme péct do předehřáté trouby zhruba na 50 minut. 

Zelené fazolové lusky podusíme nebo uvaříme.



Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran, popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Červená paprika obsahuje vit. A, karotenoidy, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení a zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti. 

Žampiony obsahují vit. B, D, fosfor, draslík. Mají antivirotické, protizánětlivé a antidiabetické účinky. Jsou účinné proti nejrůznějším alergiím a podporují imunitní systém.

Zelené fazolové lusky mají vliv na kvalitu nehtů, pleti, vlasů. Zvyšují imunitu, mají močopudné účinky, podporují činnost ledvin, uklidňují nervy. Musí se vždy tepelně upravit jinak by mohly být pro tělo škodlivé.