Vegan banánová bábovka s kokosem bez cukru a bez lepku

11.07.2019

Zůstali vám hodně zralé banány a lámete si hlavu co s nimi? Pak je jedno z mnoha řešení právě zde. Skvěle se hodí do sladkých pokrmů, kde nahradí cukr a dokonce i vajíčko takže vše drží při sobě. Tato banánová bábovka s kombinací kokosu je opravdu velmi chutná a politá čokoládou mi hodně připomíná čokoládu Margot  :)

Všechno co budeme potřebovat jsou 3 hodně zralé banány (330g bez slupky), 50g řepkového oleje, 50g nerafinovaného kokosového oleje, 250g vody (nebo rostlinného nápoje), 100g strouhaného kokosu, 200g celozrnné čirokové mouky, 50g kukuřičné polohrubé mouky, špetku soli a 1 kypřící prášek bez fosfátů a bez lepku. 

Nejdříve si vidličkou rozmačkáme banány na kaši a postupně k nim přidáváme všechny tekuté suroviny a dobře rozmícháme. Nakonec přidáme sypké suroviny a vymícháme těsto, které lžící klademe do bábovkové formy vymazané kokosovým olejem a vysypané strouhaným kokosem. Pečeme v předem vyhřáté troubě pozvolna asi tak 1 hodinu. Po upečení necháme bábovku ve formě chvíli odstát, aby šla lépe vyklopit. 

 

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík a hořčík. Čirok pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Kokosový olej nerafinovaný se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou a kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují jako zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.