Vegan bezlepková mini pizza

21.03.2019

Dopředu říkám, že nejde o klasickou pizzu takže konzistence i chuť je jiná:) Použila jsem 1 menší květák  (750g množství bez listů a tvrdých konců ), který jsem nastrouhala nahrubo na struhadle, osolila 1 lžičkou soli, promíchala a chvíli nechala odležet. Pak jsem do předem mokré utěrky vsypala nastrouhaný květák, z utěrky udělala ,,pytlík,, a snažila se vyždímat všechnu vodu, kterou květák pustil. Do květáku jsem přidala 200g uvařených rozmixovaných bílých fazolí, 1 lžíci rozemletého lněného semínka rozmíchaného ve 3 lžících vody, oregano a zhruba 50g ovesných vloček. Vločky přidáváme postupně, snažíme se rukou vypracovat takovou konzistenci, aby vše drželo pohromadě. Pak jsem na plech s pečícím papírem tvořila lžící placky a dala je do středně vyhřáté trouby zapéct asi tak na 30 minut. Mezitím jsem ze sušených předem namočených rajčat vytvořila pomocí tyčového mixéru pyré. K rajčatům jsem přilévala postupně vodu, aby vznikla hustší konzistence, ochutila česnekem, pepřem, 1 lžící řepkového oleje a oreganem. Až byly placky rozpečené natřela jsem na ně vzniklé pyré, posypala je zeleninou a dala na dalších asi 30 minut péct. Hotové mini pizzy nejdou hned sundat z pečícího papíru, proto je důležité je nechat chvíli odstát a pak opatrně dát dolů. Možná při pomazání pečícího papíru z lehka olejem by šlo s pizzami líp pracovat. 


Květák obsahuje vit. C, B5, B12, E, K, vápník, hořčík, draslík a zinek. Posiluje obranyschopnost organismu, patří mezi dietní potraviny, má antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Působí proti infekcím, snižuje krevní tlak, má močopudné účinky a chrání kardiovaskulární systém. Snižuje riziko revmatoidní artritidy a působí také proti cukrovce.

Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak se konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Ovesné vločky jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.

Bílé fazole obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, syrové obsahují jedovatou látku phasin, která může způsobit střevní potíže nebo otravu. Obsahují komplex vit. B, provitamin A.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství 1 čajová lžička denně.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6, 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Hrášek obsahuje vitamíny skupiny B, vit. C, E, K, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, železo. Patří mezi potraviny s přirozeně vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Podporuje imunitu a obranyschopnost organismu, snižuje cholesterol, podporuje krvetvorbu, zpomaluje proces stárnutí pokožky, udržuje dobrý zrak a dobrý stav vlasů. Reguluje krevní cukr, působí preventivně proti osteoporóze a působí preventivně proti rakovině žaludku.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Kukuřice obsahuje vit. A, vitamíny skupiny B, antioxidanty, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, kyselinu listovou, niacin a karotenoidy, které podporují zdraví očí. Kukuřice má vysoký podíl vlákniny, která podporuje trávení. Působí proti stresu, svalovým křečím, srdečním arytmiím. Posiluje intelekt a soustředění, udržuje zdravé vlasy a pěknou pleť, podporuje krvetvorbu. Dodává tělu energii snižuje riziko výskytu rakoviny, infarktu, mrtvice a má močopudný účinek.

Zelené fazolové lusky mají vliv na kvalitu nehtů, pleti, vlasů. Zvyšují imunitu, mají močopudné účinky, podporují činnost ledvin, uklidňují nervy. Musí se vždy tepelně upravit jinak by mohly být pro tělo škodlivé.

Brokolice obsahuje vit. C, E, skupiny B, vápník, fosfor, draslík, železo, hořčík. Chrání tělo před vznikem rakoviny, pomáhá při cukrovce, artritidě, posiluje pružnost a pevnost cévních stěn a stěn střeva. Pomáhá při bolestech kloubů, zánětech v oblasti trávicího traktu a posiluje funkce mozku.