Vegan bezlepková ovesná kaše s borůvkami

26.04.2020

Borůvky jsou takovým pokladem pro naši podporu zdraví. Nejen, že jejich barvící schopnost je výborná, ale mají i výborné zdravotní účinky. Sušené borůvky se již dlouho používají například u dětí, které trápí průjmy. Borůvky totiž drží v těle vodu, působí protizánětlivě a zklidňují zvracení. Stejně dobře pomáhá i borůvkový čaj. 

1 porce :

  • 40g ovesných bezlepkových vloček (přes noc namočených ve vodě)
  • 1 menší banán 
  • 15g bio rýžového proteinu
  • 15g Tahini
  • borůvky podle chuti
  • voda

Vločky uvaříme ve vodě, přidáme protein a polovinu banánu, který rozmačkáme. Druhou polovinu si necháme nahoru na kaši. Pak už jen kaši dozdobíme borůvkami a Tahini.


Rýžový protein - obsahuje esenciální aminokyseliny, vitamíny B, E a vlákninu. Nalezneme v něm jen minimum látek, které by měly způsobovat alergii, proto je vhodný i pro alergiky a citlivé jedince.

Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Tahini (sezamová pasta) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost organismu.

Borůvky obsahují velké množství vitamínu C, antioxidanty, třísloviny, vit. B, A, E, K, železo, mangan, vápník, draslík, fosfor, a zinek. Chrání imunitní systém, působí protizánětlivě, zklidňují zvracení, snižují krevní tlak, pozitivně působí na zrak, a zažívání, snižují cholesterol, snižují cukr v krvi, zpomalují stárnutí, čistí močové cesty a ledviny, pomáhají při nachlazení, slouží jako prevence rakoviny, regenerují tělo a pomáhají proti křečovým žílám.