Vegan bezlepkové placky z červené řepy a quinoi s pečenou zeleninou a pažitkovým dipem

12.04.2019

Na placky potřebujeme 250g quinoi, 400g červené řepy, 3 lžíce mletého lněného semínka, 3 lžíce mletého dýňového semínka, 1 lžička růžové himalájské soli, 2 lžíce Tamari, 5 lžic kukuřičné mouky, pepř, kurkuma, špetku chilli.

Nejdříve uvaříme quinou do měkka a pak k ní nastrouháme nahrubo oloupanou syrovou červenou řepu, přidáme rozmixovaná semínka, koření, mouku a pořádně vše promícháme. Rukama tvoříme placky, které klademe na plech s pečícím papírem a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut. Zhruba v polovině pečení placky otočíme až jdou dobře z pečícího papíru sundat. 

Na pečenou zeleninu si připravíme polovinu středně velkého květáku rozebraného na malé růžičky, 1 červenou papriku nakrájenou na větší kusy, 1 zelenou papriku také nakrájenou na větší kusy, 1 kedlubnu oloupanou a nakrájenou na větší kusy a stroužky česneku podle chuti. Všechno dáme na plech s pečícím papírem, osolíme, zakapeme citronovou šťávou, přidáme 2 lžíce řepkového oleje a kari a dobře promícháme. Pečeme do změknutí zeleniny za občasného promíchávání.

Pažitkový dip - 100g červené čočky uvaříme úplně do měkka. Při vaření k ní postupně přidáváme po troškách vodu a občas promícháme. Jde nám o to, aby byla čočka úplně rozvařená, ale neplavala ve vodě. Po vychladnutí k ní přidáme 30g kešu ořechů rozmixovaných asi tak s 50ml vody, 1 lžičku plnotučné hořčice, sůl, pepř a 1 lžíci Umeoctu nebo jiného octu a tyčovým mixérem vše rozmixujeme do hladka a podle chuti do požadované konzistence. Kdo má rád tekutější dip přidá vodu a kdo má raději hustší s vodou zachází velmi opatrně nebo by pak musel přidat ještě uvařenou červenou čočku:) Nakonec přidáme nakrájenou pažitku. Takto jde připravit dip třeba česnekový, chilli, atd,.... kdy základ je červená čočka rozmixovaná s kešu směsí.


Červená řepa obsahuje železo, vitamin C, B, betakaroten, zinek, hořčík, selen, křemík, sodík, draslík, vápník, kyselinu listovou a antioxidanty. Pomáhá při detoxikaci organismu, podporuje mozkovou činnost, je prevencí rakoviny, zpomaluje stárnutí, snižuje krevní tlak, zpevňuje stěny kapilár a posiluje srdce. Působí na tvorbu červených krvinek a působí preventivně proti ateroskleróze. Snižuje hladinu špatného cholesterolu, podporuje trávení díky velkému množství vlákniny. Zlepšuje činnost žaludku, jater a ledvin, zvyšuje imunitu, pomáhá při regeneraci a udržuje hladinu cukru v normálu.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6, 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Umeocet není klasický ocet jelikož je v něm použita kyselina citronová, hodí se do salátů, polévek nebo omáček a nahradí jakýkoliv jiný ocet. Kromě toho, že je kyselý, je i velmi slaný! Vzniká při fermentaci japonských švestiček umeboshi. Pomáhá při žaludečních potížích, pomáhá nastolit acidobazickou rovnováhu, snižuje únavu nebo pálení žáhy. Pomáhá při bolestech hlavy, neutralizuje toxiny a zpomaluje stárnutí pokožky.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, tuk, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, usnadňuje zažívání při rekonvalescenci, má protizánětlivé a protinádorové účinky. Obsahuje velké množství bílkovin, vit. C, B2, sodík, vápník, železo a fosfor. Je účinná proti střevním parazitům, snižuje krevní tlak a má protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.

Červená čočka obsahuje mnoho bílkovin, minerály a vitamíny. Například vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitaminy skupiny B. Není nutné ji namáčet a hotová je opravdu za chvilku. Také obsahuje velké množství vlákniny takže zasytí a podpoří správné trávení a přitom nenadýmá. Dokáže zlepšit náladu, odstraňuje deprese, pozitivně ovlivňuje mozkové funkce a kvalitu kůže. U těhotných dokáže zmírnit ranní nevolnosti. Má nízký glykemický index a reguluje hladinu cukru v krvi. Je vhodná i pro děti už od 9. měsíce a kojící maminky.

Kedluben obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších složek, které mají vynikající účinky na naše zdraví. Z vitamínů to jsou vitamíny skupiny B, E, A, K, C. Dále obsahuje draslík, vápník, železo, zinek, fosfor, hořčík, sodík, chlor, měď, jod, mangan a selen. Obsahuje jak vlákninu rozpustnou tak i nerozpustnou. Rozpustná pomáhá snižovat cholesterol v krvi a nerozpustná pomáhá zase při zácpě. Pomáhá vylučovat žluč díky látce cholagogum. Obsahuje éterické oleje, které mohou, ale způsobit podráždění žaludeční sliznice u lidí trpící zánětem žaludku a dvanáctníku. Má protinádorové účinky, posiluje krvetvorbu, zlepšuje vzhled vlasů, nehtů a pokožky. Dodává energii a vitalitu, posiluje buněčný metabolismus, srdce, oběhový systém a odvodňuje. Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje trávení, působí antibakteriálně a má nízký glykemický index. Kedluben se řadí také mezi alergicky bezpečnou zeleninu.

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega-3 a 6.

Květák obsahuje vit. C, B5, B12, E, K, vápník, hořčík, draslík a zinek. Posiluje obranyschopnost organismu, patří mezi dietní potraviny, má antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Působí proti infekcím, snižuje krevní tlak, má močopudné účinky a chrání kardiovaskulární systém. Snižuje riziko revmatoidní artritidy a působí také proti cukrovce.

Quinoa patří mezi superpotraviny především kvůli nutriční kvalitě. Obsahuje komplexní sacharidy a bílkoviny, polynenasycené mastné kyseliny, vápník, hořčík, železo, zinek, vitamíny skupiny B, vit. C, E, a beta-karoten. Je velmi dobře stravitelná a nenadýmá, pomáhá snižovat krevní tlak, je prevencí pro lidi trpící migrénami, prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny tlustého střeva a chorob ledvin.

Červená paprika obsahuje vit. A, karotenoidy, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení, zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti. 

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím, jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak se konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.