Vegan čočkový salát bez lepku

19.06.2019

Tento čočkový salát má velmi zajímavou chuť díky krému s balzamovým octem (běžně jde koupit třeba na Kauflandu). Výborný je vychlazený a do teplých dnů jako stvořený :) Na 3-4 porce si připravíme 300g uvařené čočky, 400g uvařených brambor, 190g uvařené mrkve, 40g dýňových semínek (nejlépe přes noc namočených), 90g sterilovaných okurek, 90g zeleného hrášku, 20g olivového oleje, 1 menší cibuli, sůl, pepř a to nejdůležitější krém s balzamovým octem asi tak 1 lžíci.

V míse smícháme všechny ingredience společně s kořením a necháme pár hodin v lednici odležet. Krém s balzamovým octem přidáváme postupně a raději po troškách jelikož má svou specifickou chuť a nebylo by dobré kdyby ta chuť přebila všechny ostatní chutě.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Hrášek obsahuje vitamíny skupiny B, vit. C, E, K, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, železo. Patří mezi potraviny s přirozeně vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Podporuje imunitu a obranyschopnost organismu, snižuje cholesterol, podporuje krvetvorbu, zpomaluje proces stárnutí pokožky, udržuje dobrý zrak a dobrý stav vlasů. Reguluje krevní cukr, působí preventivně proti osteoporóze a působí preventivně proti rakovině žaludku.

Čočka obsahuje vitamíny B, E, kyselinu listovou, bor, jód, železo, křemík, mangan, nikl, měď, chrom, zinek, draslík, sodík, hořčík, chlor a fosfor, spoustu vlákniny, bílkovin, sacharidy a tuky. V čočce najdeme i isoflavony, které jsou důležité pro ženy v období přechodu a pro prevenci onkologických onemocnění a osteoporózy. Čočka neobsahuje žádné těžké kovy a toxiny. Konzumace čočky se doporučuje lidem s cukrovkou, problémy s žaludkem a střevy a při kardiovaskulárních problémech. Ale pozor! Čočka může při nadměrné konzumaci způsobit problémy s močovými kameny a klouby a dokonce i záchvat dny. Pro co nejlepší trávení čočky je důležité její namáčení a to nejlépe přes noc a pak následné důkladné propláchnutí. 

Pár zajímavostí ohledně druhů čočky,... červená čočka obsahuje nejvíce železa, zelená čočka pomáhá při zácpě a cukrovce, černá čočka je svým složením nejvhodnější pro lidský organismus a žlutá čočka obsahuje velké množství kyseliny listové a je vhodná pro těhotné ženy.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím a jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a nebo jen na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vyplachovat ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.