Vegan cuketová buchta s lískovými oříšky bez lepku

12.08.2021

Co se spoustou cuket? Třeba si upéct tuto vláčnou buchtu plnou lískových oříšků a brusinek. Slazená je pouze čekankovým sirupem a tuk v ní není žádný kromě toho, který obsahují mleté lískové oříšky.


Suroviny :

  • 400g očištěné rozmixované cukety 
  • 100g mletých lískových oříšků
  • 40g čekankového sirupu
  • 100g samokypřící směsi Doves Farm (bezlepková mouka)
  • 100g jáhlové mouky
  • 10g psyllia
  • brusinky podle chuti


Nejdříve smícháme rozmixovanou cuketu s mletými lískovými oříšky a čekankovým sirupem. Pak přidáme smíchané mouky s psylliem, brusinky a všechno dobře promícháme. Vznikne nám těsto, které drží tvar a nerozjíždí se. Připravené těsto dáme do jakékoliv pečící nádoby (já použila formu na chleba) s pečícím papírem, kde těsto rovnoměrně rozetřeme a dáme péct do předehřáté trouby na 180°C. Pečeme přibližně 50 minut. Záleží jak je těsto vysoké, proto průběžně během pečení zkoušíme párátkem jestli je buchta hotová. Většinou je upečená jak je povrch popraskaný.


Cuketa obsahuje 90 procent vody, vlákninu, mnoho vitamínů a stopových prvků. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Pomáhá odvádět toxiny a přebytečnou vodu z těla, čistí trávicí trakt, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a pomáhá při zácpě.
Lískové ořechy jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují mnoho energie. Jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Dr. Valnet, významný francouzský fytoterapeut, upozorňuje na to, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale lze je i léčit. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemoroidech a aplikují se přímo na postižená místa. Prospívají očím, snižují hladinu špatného cholesterolu a napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.
Brusinky obsahují mnoho antioxidantů, vitamín C, A, E, vlákninu, železo, vápník, draslík. Jsou známé svými pozitivními účinky na močové ústrojí, zamezují tvorbu zubního kazu pokud neobsahují přidaný cukr, pomáhají při některých nemocech žlučníku, při léčbě cukrovky, posilují imunitu. Lidé, kteří používají léky na ředění krve jako je například warfarin, by brusinky neměli konzumovat jelikož mohou snížit protisrážlivý účinek léku a vyvolat tak nebezpečné krvácení. 
Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum. 
Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla uvolňují pomalu. Energie tak vydrží dlouho a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky.
Čekankový sirup má vysoký obsah prospěšné vlákniny 71 %, glykemický index menší než 5, obsah cukru méně než 5 %, je bez lepku, laktózy a konzervantů. Má pozitivní vliv na střevní mikroflóru čímž prospívá imunitnímu systému. Po požití nedochází k nárůstu hladiny glukózy v krvi a koncentraci inzulínu ani u lidí s glykemickými poruchami. Vláknina napomáhá ke zlepšení činnosti střev a vyprazdňování.