Vegan fazolová pomazánka bez lepku

07.06.2021


Příprava pomazánky není nijak náročná a zvládne ji opravdu kdokoliv :) 


Suroviny:

  • 1 plechovka bílých fazolí v tomatě
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce Tamari sójové omáčky
  • 1 lžíce lahůdkového droždí
  • 1 lžička medové hořčice 
  • sušená rajčata - nakrájíme
  • steril. okurky - nakrájíme nadrobno
  • cibule nakrájená nadrobno
  •  sušený česnek, pepř, sůl, kurkuma


Fazole rozmixujeme s olivovým olejem a Tamari pomocí tyčového mixéru fo hladké konzistence. Přidáme zbytek surovin, promícháme a necháme nejlépe přes noc odležet. Pomazánka je výborná jak s pečivem tak i jen se zeleninou.
 


Bílé fazole obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, syrové obsahují jedovatou látku phasin, která může způsobit střevní potíže nebo otravu. Obsahují komplex vit. B, provitamin A.
Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.
Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství 1 čajová lžička denně.
Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.
Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta-karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.
Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.
Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.
Olivový olej obsahuje zdravé mono nenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.