Vegan hrníčková buchta bez lepku
Hrníčková buchta je výborná k snídani, připravená je za chvíli a chutná báječně.
Suroviny:
- 170g domácího mandlového mléka - (Vegan rostlinný nápoj z kešu ořechů a mandlí)
- 25g kokosové mouky
- 20g pohankové mouky
- špetka kypřícího prášku
Všechno smícháme do hustého těsta, které nalijeme do velkého hrnku nebo misky a dáme do mikrovlnky na 700W zhruba na 4 minuty. Buchta je hotová až je povrch rozpraskaný.
Arašídový krém:
- 20g arašídového másla
- 10g javorového sirupu
- trocha vody asi 1 - 2 lžíce
Vymícháme hladký krém.
Mandle jsou vhodné pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby díky minerálům, které obsahují (hořčík, vápník, draslík, zinek, železo). Dále obsahují velké množství vlákniny a působí tak preventivně proti zácpám. Antioxidanty, které chrání srdce a cévy a působí proti stárnutí. Obsahují sice vysoké množství tuků, ale prospěšných, které pomáhají k udržení váhy a tělu prospívají pokud je nebudeme konzumovat pražené, solené a nebo jen ve formě ořechového másla. Trávení mandlí, které musíme rozkousat je totiž úplně jiné než trávení mandlového másla (což platí u všech ořechů jen poměr přijaté energie z ořechů v přirozené formě se u různých druhů ořechů lehce liší). Výzkumy ukazují, že pokud konzumujeme mandle v přirozené formě tak z nich přijmeme co se týká energetického příjmu pouze 70% z celkového množství, které si dáme. Ale pokud konzumujeme mandlové máslo tak naše tělo přijme veškerý energetický příjem, který například 1 lžíce mandlového másla obsahuje.
Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Kokosová mouka má nasládlou chuť takže může nahradit v receptech určité množství sladidel, dodává pocit sytosti a obsahuje vysoké množství bílkovin.
Javorový sirup obsahuje draslík, vápník, mangan a zinek (zinek a mangan jsou důležité pro naši imunitu), železo, fosfor, vitamin B a riboflavin. Javorový sirup působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a chrání cévy. I přes všechna pozitiva s javorovým sirupem šetříme jelikož je to stále jen sladidlo :)
Arašídy (jedná se o luštěninu) jsou bohatým zdrojem proteinů, zdravých tuků omega-3 a 6 mastných kyselin. Pomáhají chránit mozkové buňky, zlepšují paměť a soustředění. Jsou ovšem i největším alergenem což znamená, že by měl být člověk opatrný při jejich první konzumaci. Arašídy podporují vyprazdňování, zasytí na delší dobu, normalizují hladinu cukru v krvi, působí preventivně proti rakovině a urychlují metabolismus.