Vegan jablečná palačinka bez lepku

05.07.2019

Na jednu palačinku si přichystáme 1 jablko (120g) nastrouhané najemno, 10g chia semínek, 50g čirokové mouky, skořice podle chuti, 90g-100g vody (podle šťavnatosti jablek), trocha kokosového nerafinovaného oleje nebo řepkového oleje. Dále pak 3ks para ořechů, 15g vlašských ořechů a rozinky podle chuti.

Vše smícháme do řidšího těsta, které vlijeme na pánvičku s olejem a pozvolna smažíme po obou stranách do zlatova. Pak už jen posypeme ořechama, rozinkama a třeba i skořicí :)


Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.

Kokosový olej nerafinovaný se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou a kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Rozinky obsahují vitamíny skupiny B, C, E, K, A, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, sodík, zinek, draslík, antioxidanty a aminokyseliny. Rozinky mají nízký glykemický index, pomáhají regulovat cukr v krvi, obsahují malé množství tuků, pozitivně působí na trávicí systém, regulují krevní tlak, jsou vhodné při chudokrevnosti a odstraňují z těla škodlivé látky.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu, snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.

Vlašské ořechy obsahují důležité omega 3 nenasycené mastné kyseliny, vit. E, B1, B2, B5, B6, B9, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík. Mají dobrý vliv na psychiku a trávení. Udržují zdravou pokožku, nehty a vlasy, snižují krevní tlak a snižují špatný cholesterol. Působí protizánětlivě, antioxidačně, zlepšují paměť a soustředěnost, prevence Alzheimerovy choroby.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Čirok pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Para ořechy obsahují vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo, jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků. Proto rychle žluknou a je potřeba je uchovávat v chladu. 

Chia semínka obsahují vápník, antioxidanty a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.