Vegan jablečný závin bez lepku

28.09.2019

Vždy jsem měla velmi ráda štrůdl a nechtěla jsem se ho vzdát. Jen po čase se změnou jídelníčku a životního stylu se mi už nelíbilo složení listového těsta, které je plné nezdravého tuku a dalších složek, které nejsou pro tělo ničím prospěšné. Tak jsem zkoušela a vymýšlela až jsem se dopracovala k této podobě jablečného závinu. Záměrně nepíšu štrůdl jelikož tohle těsto po upečení není vůbec tak křehké jako listové, ale není ani tak mastné. Poměrně dobře se s ním pracuje takže jde vyválet hodně tence a určitě by se dalo použít i na způsob nějakého slaného závinu. Jen místo medu (javorového sirupu nebo jiného sirupu) do těsta přidáme o 40g více tekutiny - voda nebo olej. Jinak z tohoto těsta by byl určitě moc dobrý i mřížkový koláč s jakýmkoliv ovocem. A nač si dát pozor při vypracovávání těsta? Hlavní věc je nebát se toho :) Pro mě osobně je vždy moc příjemné, když si na jídle pochutnám a necítím se po něm nijak špatně. Necítím se nafouklá a netrápí mě žádný diskomfort. A po tomhle těstě se určitě nikdo špatně cítit nebude. Závin se hodí skvěle jak na snídani tak třeba i na svačinu a nebo jen jako taková tečka po dobrém obědě. Těsto je po upečení hodně křupavé takže je lepší udělat tuto dobrotu den předem, aby se stihla odležet. Nejlépe přes noc.

Co budeme potřebovat:

  • 100g pohanky lámanky nebo pohankových krup (rozemeleme na mouku)
  • 100g pohankové mouky
  • 100g rýžové mouky (nebo čirokové mouky)
  • 50g mletých vlašských ořechů
  • 20g mletých lněných semínek
  • 120g - 130g vody
  • 30g oleje (řepkového) 
  • 40g medu nebo javorového či jiného sirupu

Nejdříve smícháme suché suroviny pak přidáme tekuté a všechno propracujeme do vláčného těsta podobné plastelíně. Ze začátku bude těsto trošku lepit, ale stačí si pomocí příborového nože dát těsto z rukou dolů a vytrvat v hnětení. Vypracované těsto rozdělíme na dvě části a každou zvlášť rovnoměrně rozválíme na pečícím papíře, kdy přes těsto dáme igelitový sáček. Ten podle potřeby nadzvedáváme a zase rovnáme na těsto. Až máme těsto rozválené tak z něj sundáme igelitový sáček a na kraj těsta blíž k sobě poklademe nastrouhaná jablka (pokud jsou jablka hodně šťavnatá tak z nich přebytečnou šťávu můžeme vymačkat a nebo přidat po lžících jemné bezlepkové ovesné vločky nebo vločky nejdříve rozmixujeme), posypeme skořicí, rozinkami a za pomoci pečícího papíru na kterém jsme těsto rozváleli, těsto zavineme. Také si můžeme připravit rovnou směs nastrouhaných jablek, kdy do nich zamícháme rozemleté bezlepkové ovesné vločky, rozinky a skořici. Vzniklou nohavici opatrně předěláme na plech s pečícím papírem, vidličkou propícháme vrch těsta, aby z těsta mohla odcházet pára a dáme do předem vyhřáté trouby péct asi na 170°C 50-60 minut. 



Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu, snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.

Lněná semínka obsahují vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík, velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhají bojovat s cukrovkou a zbavují tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest. Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky (zhruba 37 procent), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Med pomáhá při nachlazení, viróze, kašli, poruchách krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Snižuje krevní tlak, dodává tělu energii aniž by zatěžoval trávicí systém. Zklidňuje střeva u neinfekčních průjmů a pomáhá při problémech neurotického charakteru.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Rozinky obsahují vitamíny skupiny B, C, E, K, A, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, sodík, zinek, draslík, antioxidanty a aminokyseliny. Rozinky mají nízký glykemický index, pomáhají regulovat cukr v krvi, obsahují malé množství tuků, pozitivně působí na trávicí systém, regulují krevní tlak, jsou vhodné při chudokrevnosti a odstraňují z těla škodlivé látky.

Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Javorový sirup obsahuje draslík, vápník, mangan a zinek (zinek a mangan jsou důležité pro naši imunitu), železo, fosfor, vitamin B a riboflavin. Javorový sirup působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a chrání cévy. I přes všechna pozitiva s javorovým sirupem šetříme jelikož je to stále jen sladidlo :)

Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.