Vegan jáhlová kaše s batátou a mákem

31.01.2020

Kaše vznikla úplnou náhodou, kdy mi zůstala upečená batáta, která byla pečená bez jakéhokoliv ochucení. Stejně tak by šly použít batáty vařené bez soli. Kombinace sladkých brambor s jáhlami, mákem, skořicí a citronovou kůrou byla pro mě velmi milým překvapením a nešlo se o tuto zkušenost nepodělit. Takže pokud jste milovníci kaší a nebojíte se experimentovat tak kaši určitě vyzkoušejte.

Suroviny na 1 porci:

  • 80g uvařené batáty (rozmačkané na kaši)
  • 60g syrových jáhel
  • 10g celého máku
  • 3g nerafinovaného kokosového oleje
  • 20g proteinu (protein z hnědé rýže)
  • voda

  • kůra z citronu
  • mletá skořice

  • 2 kousky nasekaných para ořechů

Nejdříve uvaříme jáhly podle návodu ve vodě. Až jsou hotové vmícháme k nim rozmačkaný batát, mák, kokosový olej, citronovou kůru a protein. Dolijeme vodou podle toho jak chceme mít kaši hustou a krátce prohřejeme. Pak už stačí kaši posypat nasekanými para ořechy a skořicí. Pokud by se vám zdála kaše přece jen málo sladká doporučuji ji pokapat javorovým sirupem.


Kokosový olej (nerafinovaný) se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Batáty neboli sladké brambory obsahují velké množství vitamínu C, vit. B6, E, betakaroten, draslík, železo, pektin-tvoří velkou část vlákniny. Podporují imunitní systém a prevenci srdečních onemocnění, pomáhají i proti různým degenerativním onemocněním očí, nespavosti, depresím a přispívají k hojení ran. Batáty také snižují cholesterol, snižují vznik rakoviny v trávicím traktu. Batáty dobře snášejí i lidé trpící histaminovou intolerancí. Pokud je to možné nejlepší je připravit batáty i se slupkou jelikož obsahuje velké množství betakarotenu.

Para ořechy obsahují vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo, jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků. Proto rychle žluknou a je potřeba je uchovávat v chladu. 

Mák je bohatým zdrojem minerálních látek především vápníku. Pak také manganu, hořčíku a fosforu, vit. E, B je vydatným zdrojem vlákniny a kvalitních bílkovin.

Javorový sirup obsahuje draslík, vápník, mangan a zinek (zinek a mangan jsou důležité pro naši imunitu), železo, fosfor, vitamin B a riboflavin. Javorový sirup působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a chrání cévy. I přes všechna pozitiva s javorovým sirupem šetříme jelikož je to stále jen sladidlo :)

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu, snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.

Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla uvolňují pomalu. Energie tak vydrží dlouho a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky.