Vegan jáhlová kaše s karamelizovanými jablky

08.04.2019

Na 2 porce potřebujeme 110g spařených jáhel, 260ml rostlinného nápoje, špetku soli, skořici, 30g rozinek nepřislazovaných a nesířených a zhruba 500ml vody.

Jáhly nejdříve propereme a pak aspoň dvakrát spaříme, aby nebyly hořké. Takto připravené jáhly dáme do hrnce zalijeme nejdříve rostlinným nápojem, přidáme k nim všechny rozinky a špetku soli a necháme pod pokličkou na co nejslabším plameni dusit za občasného promíchávání. Dál podle potřeby přiléváme postupně vodu a promícháváme až nám vznikne kašovitá konzistence jsou jáhly hotové. 

Zvlášť na pánvičku si dáme necelou 1 lžičku nerafinovaného kokosového oleje, na malé kousky nakrájené 1 jablko, které zakápneme 1 lžičkou medu nebo zasypeme 1 lžičkou třtinového cukru a za stálého míchání opékáme. 

Na hotovou kaši přidáme jablka a posypeme skořicí podle chuti.


Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Jáhly patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla pomalu uvolňují, energie vám tak vydrží a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky.

Rozinky obsahují vitamíny skupiny B, C, E, K, A, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, sodík, zinek, draslík, antioxidanty a aminokyseliny. Rozinky mají nízký glykemický index, pomáhají regulovat cukr v krvi, obsahují malé množství tuků, pozitivně působí na trávicí systém, regulují krevní tlak, jsou vhodné při chudokrevnosti a odstraňují z těla škodlivé látky.

Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.

Kokosový olej nerafinovaný se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, neukládají se do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Med pomáhá při nachlazení, viróze, kašli, poruchách krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Snižuje krevní tlak, dodává tělu energii aniž by zatěžoval trávicí systém. Zklidňuje střeva u neinfekčních průjmů a pomáhá při problémech neurotického charakteru.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu a snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.