Vegan jáhlovo banánové lívanečky bez lepku

28.10.2020

Lívanečky jsou bez droždí i kypřícího prášku a přesto jsou díky přidanému psylliu nadýchané. 


Suroviny na 1 porci (4 ks)

  • 40g jáhlové mouky
  • 1 lžička psyllia
  • 90g rozmačkaného banánu na kaši
  • 50g vody nebo rostlinného mléka
  • špetka soli

na ozdobení borůvky, nastrouhaná čokoláda a tvaroh z bio tofu natural 

Vše smícháme a pomocí lžíce klademe hromádky na suchou rozehřátou palačinkovou pánev, které pozvolna opékáme. 


Tvaroh z tofu (2 porce)

  • 1 balení bio tofu natural (180g)
  • šťáva z 1/2 citronu
  • 1 lžíce javorového sirupu

- všechno pomocí tyčového mixéru rozmixujeme do jemné konzistence. Kdo má rád sladší chuť může přidat víc sirupu pak bude, ale tvaroh řidší (stejně tak můžeme přidat vodu pokud budeme chtít mít konzistenci tvarohu řídkou).



Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla uvolňují pomalu. Energie tak vydrží dlouho a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Javorový sirup obsahuje draslík, vápník, mangan a zinek (zinek a mangan jsou důležité pro naši imunitu), železo, fosfor, vitamin B a riboflavin. Javorový sirup působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a chrání cévy. I přes všechna pozitiva s javorovým sirupem šetříme jelikož je to stále jen sladidlo :)

Tofu je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, vit. B a železa. Je lépe stravitelné než sójové boby. Má nízkou hodnotu glykemického indexu takže je vhodné i pro lidi s inzulínovou rezistencí, diabetem nebo v redukčních dietách. Podporuje nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje látkovou výměnu. Sója má, ale i své nevýhody a to ty, že je častým alergenem. Obsahuje také fytoestrogeny, které mohou způsobit některé nemoci, neplodnost, nebo dřívější pubertu. Může potlačovat také funkci štítné žlázy nebo omezovat trávení některých stopových prvků a bílkovin. Pokud si vybíráme tofu určitě si vybíráme výrobky označené symbolem bez GMO což znamená, že sója nebyla geneticky modifikovaná.

Borůvky obsahují velké množství vitamínu C, antioxidanty, třísloviny, vit. B, A, E, K, železo, mangan, vápník, draslík, fosfor, a zinek. Chrání imunitní systém, působí protizánětlivě, zklidňují zvracení, snižují krevní tlak, pozitivně působí na zrak, a zažívání, snižují cholesterol, snižují cukr v krvi, zpomalují stárnutí, čistí močové cesty a ledviny, pomáhají při nachlazení, slouží jako prevence rakoviny, regenerují tělo a pomáhají proti křečovým žílám.