Vegan jáhlovo quinoový nákyp s máslovou dýní

04.11.2019

Toto jídlo je chuťově velmi jemné a dobře stravitelné takže pokud vás často trápí pocit těžkého žaludku s tímto nákypem se takovým potížím určitě vyhnete. A pokud by si chtěl někdo ulehčit práci s vařením pak není ani nutné společně zapékat připravenou  zeleninovou a jáhlovo-quinoovou směs, ale stačí dát na talíř uvařené jáhly smíchané s quinou na to směs s máslovou dýní a nakonec celé jídlo posypat nasekanými arašídy natural :)

Na 1 menší plech (zhruba 6 porcí) si připravíme :

  • 250g syrových jáhel
  • 100g syrové quinoi 
  • 900g vody
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce Tebi (lahůdkové droždí)
  • sůl

Jáhly a quinou propláchneme a společně uvaříme v 900g vody. Do uvařené směsi pak přidáme olej, Tebi a sůl a dobře promícháme. 

Na směs s máslovou dýní dále budeme potřebovat :

  • 1 malou máslovou dýni (500g v oloupaném stavu)
  • 100g červené čočky
  • 100g mraženého zeleného hrášku
  • 2 velké mrkve
  • 40g arašídů natural
  • 1 cibule
  • 1 lžíce oleje (řepkový)
  • sůl, kurkuma, Tamari, muškátový oříšek
  • trocha vody

Dýni nastrouháme nahrubo a stejně tak i mrkev. Pak na lžíci oleje orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme dýni, mrkev, propláchnutou čočku, koření a vše podlijeme trochou vody a dusíme za občasného promíchávání asi tak 10 minut. Veškerou vodu necháme vyvařit a do takto připravené směsi přidáme hrášek a nasekané arašídy.

Připravený plech vyložíme pečícím papírem a rozprostřeme na dno jednu polovinu směsi z jáhel a quinoi, na tu navrstvíme všechnu směs vzniklou z dýně a na ni nakonec dáme druhou polovinu směsi z jáhel a quinoi. Vše uhladíme a dáme do předehřáté trouby péct zhruba na 180°C asi na 40 minut. 


Jáhly obsahují draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek, vitamíny skupiny B a vlákninu. Patří mezi komplexní sacharidy, které se do těla uvolňují pomalu. Energie tak vydrží dlouho a je minimální tendence ukládání tuku do podkoží. Mají nízký glykemický index takže jsou vhodné pro diabetiky.

Quinoa patří mezi superpotraviny především kvůli nutriční kvalitě. Obsahuje komplexní sacharidy, bílkoviny, polynenasycené mastné kyseliny, vápník, hořčík, železo, zinek, vitamíny skupiny B, vit. C, E, a beta-karoten. Je velmi dobře stravitelná a nenadýmá, pomáhá snižovat krevní tlak, je prevencí pro lidi trpící migrénami, prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny tlustého střeva a chorob ledvin.

Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Dýně je řazena mezi nejzdravější potraviny. Obsahuje alfa a beta karoteny, vit. C a E, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, B5, B3, B2 a spoustu vlákniny. Má vysoce antioxidační a protizánětlivé účinky. Pozitivně působí na zrak a zlepšuje kvalitu kůže, pomáhá předcházet revmatoidní artritidě, onemocněním štítné žlázy a prostaty. Čistí střeva a to i od parazitů.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 10 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. Díky velkému množství železa, které červená čočka obsahuje je vhodná pro lidi trpící chudokrevností.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran, popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Hrášek obsahuje vitamíny skupiny B, vit. C, E, K, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, železo. Patří mezi potraviny s přirozeně vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Podporuje imunitu a obranyschopnost organismu, snižuje cholesterol, podporuje krvetvorbu, zpomaluje proces stárnutí pokožky, udržuje dobrý zrak a dobrý stav vlasů. Reguluje krevní cukr, působí preventivně proti osteoporóze a působí preventivně proti rakovině žaludku.

Arašídy (jedná se o luštěninu) jsou bohatým zdrojem proteinů, zdravých tuků omega-3 a 6 mastných kyselin. Pomáhají chránit mozkové buňky a zlepšují paměť a soustředění. Jsou ovšem i největším alergenem to znamená, že by měl být člověk opatrný při jejich první konzumaci. Dále jejich pozitivní účinky na zdraví jsou - podporují vyprazdňování, zasytí na delší dobu, normalizují hladinu cukru v krvi, jsou prevencí rakoviny a urychlují metabolismus. 

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.