Vegan jogurtová buchta s ovocem bez lepku

10.07.2020

Máte rádi sladké snídaně nebo si rádi dopřejete nějakou tu sladkou dobrotu při kávě nebo i bez ní? Pak určitě stojí za vyzkoušení tato jogurtová buchta s ovocem. Díky drobence, která se opravdu drobí :) a je připravená z kokosové mouky, kokosového cukru a kokosového oleje se z obyčejné buchty rázem stává neobyčejná sladká dobrota.



Suroviny:

  • 100g čirokové mouky
  • 70g cizrnové mouky
  • 130g pohankové mouky
  • 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů a lepku
  • 100g čekankového sirupu
  • 500g Bio vegan sójového jogurtu 
  • ovoce na posypání buchty

Drobenka:

  • 60g kokosové mouky
  • 40g kokosového cukru (rozmixujeme na moučku)
  • 20g nerafinovaného kokosového oleje - vše smícháme dohromady


Těsto na buchtu připravíme tak, že nejdříve smícháme všechny sypké suroviny. Pak přidáme jogurt, čekankový sirup a dobře promícháme. Na plech s pečícím papírem nalijeme a rovnoměrně rozetřeme těsto, na něj dáme ovoce a zasypeme drobenkou. Pečeme v předehřáté troubě zhruba na 170°C asi 45 minut. Během pečení zkoušíme párátkem nebo špejlí zda je buchta upečená.



Čekankový sirup obsahuje spoustu prospěšné vlákniny, má nízký glykemický index, neobsahuje lepek a obsahuje až o 95% méně cukru a 45% méně kalorií ve srovnání s jinými přírodními sladidly (med, javorový sirup, agávový sirup,...), proto je velmi vhodný pro použití při redukční dietě.

Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Kokosový olej (nerafinovaný) se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Kokosová mouka má nasládlou chuť takže může nahradit v receptech určité množství sladidel, dodává pocit sytosti a obsahuje vysoké množství bílkovin. 

Kokosový cukr obsahuje hodně minerálů, zinku, železa a antioxidantů. Dále obsahuje také inulin což je nerozpustná vláknina, která slouží jako prebiotikum takže podporuje zdraví našich střev. I když se kokosový cukr blíží přírodnímu sladidlu a obsahuje více živin než cukr řepný nemělo by se to s jeho konzumací přehánět, protože je to stále jen cukr :) Kokosový cukr je jinak také vhodný pro diabetiky právě díky inulinu, který obsahuje. 

Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.