Vegan karbanátky s červeným zelím

12.09.2019

Pokud budeme chtít připravit tyto karbanátky tak si večer namočíme 100g mungo fazolí a 100g zelené francouzské čočky. Druhý den scedíme vodu z luštěnin, pořádně je propláchneme a zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Společně je uvaříme dokud není téměř všechna voda vyvařená. Necháme vychladnout a pak je tyčovým mixérem rozmixujeme. K rozmixovaným luštěninám přidáme 1 menší cibuli nakrájenou najemno, 2 lžíce oleje, 2 lžíce slunečnicových semínek, pepř, majoránku, kmín, kurkumu, 1 lžíci Tamari a zhruba 80g kukuřičné strouhanky. Všechno propracujeme tak, abychom mohli tvořit placky, které drží u sebe. Karbanátky ještě obalíme v kukuřičné strouhance a poklademe je na plech s pečícím papírem a pečeme do zlatova.

Na červené zelí budeme potřebovat nejlépe čerstvé červené zelí, které nakrájíme. Na oleji orestujeme cibuli ke které přidáme 1 lžíci nerafinovaného třtinového cukru a necháme zkaramelizovat. Přidáme nakrájené zelí, sůl, pepř, kmín, špetku skořice a vše podlijeme trochou vody a dusíme do měkka. Nakonec přidáme podle chuti jablečný ocet. S vodou šetříme a pak není potřeba zelí nijak zahušťovat. 



Červené zelí patří mezi superpotraviny. Obsahuje účinné látky proti rakovině (flavonoidy a síru), velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Zelí je výborný antioxidant díky vitamínu C, který obsahuje. Pomáhá předcházet chronickým onemocněním, onemocněním srdce, posiluje imunitu, pomáhá při zácpě, při syndromu dráždivého tračníku a snižuje riziko vzniku onemocnění střev. Snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá bojovat s bakteriemi a se vznikem nádorového onemocnění tlustého střeva, prostaty a močového měchýře.

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík a síru.

Jablečný ocet obsahuje plno vitamínů, minerálů, antioxidantů a pro jeho široké blahodárné účinky se mu přezdívá elixír mládí. Najdeme v něm jablečný pektin, kyselinu octovou, kyselinu listovou a pantotenovou, vitamín C, B1, B2, B6, beta karoten, biotin a niacin. Dále pak železo, fosfor, sodík, vápník, hořčík a draslík. Podporuje zdravé trávení, metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá štěpit tuky. Působí antibakteriálně, antimykoticky a pročišťuje organismus od nahromaděných zplodin v těle. Posiluje imunitu, pomáhá při únavě, při pálení žáhy, působí proti bolestem v krku, pomáhá při nedostatečné srážlivosti krve, vysokém krevním tlaku, artritidě, chřipce, bolestech hlavy a při mírných otocích končetin.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a jsou dobře stravitelná. Zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti, nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Zelená francouzská čočka snižuje hladinu cholesterolu, odstraňuje riziko arteriosklerózy a je velmi vhodná pro diabetiky. Obsahuje hořčík, železo, vápník a spoustu vlákniny. Tato čočka není potřeba namáčet, ale pokud má někdo problémy s trávením luštěnin je lepší ji přece jen namočit. Čočku při vaření nesolíme ani ničím kyselím nedochucujeme dokud není čočka uvařená.

Mungo fazole obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, vápníku, hořčíku, železa, draslíku a vitamínu B, A, C, E, K, betakaroten, omega 3 a 6 kyseliny a kyselinu listovou. Jsou výborné ke klíčení, kdy se pak živiny mungo fazolí mnohonásobí. Jsou vhodné pro diabetiky jelikož hladinu cukru v krvi zvyšují pozvolna, podporují obranyschopnost organismu a trávicí soustavu. Působí preventivně při kardiovaskulárních onemocněních, snižují škodlivý cholesterol a dovedou chránit před volnými radikály (byl již prokázán kladný účinek při rakovině tlustého střeva).

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.

Nerafinovaný třtinový cukr je zdravější variantou bílého rafinovaného cukru ze kterého byla během zpracování odstraněna melasa a byl vybělený. Kdežto třtinový cukr neprochází procesem chemické rafinace a bělení a neztrácí tak zdraví prospěšné látky jako jsou minerály, stopové prvky, vitamíny, enzymy a vláknina a nezatěžuje tolik organismus. Nadměrné slazení jakýmkoliv cukrem není pro náš organismus zdravé takže s cukrem šetřeme.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu a snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.