Vegan koláč s kakaovýma bobama bez lepku

01.07.2019

Množství na dortovou formu o průměru 26 cm

 Do jedné mísy si přichystáme 100g čirokové mouky, 60g pohankové mouky, 100g zelené Jizerky, 100g banánového prášku, 2 lžíce karobu, špetku soli, 1 kypřící prášek bez fosfátů a bez lepku, 3g jedlé sody a vše smícháme dohromady.

 Do jiné mísy si přichystáme 4 lžíce lněných rozemletých semínek smíchaných s 16 lžícemi vody, 1 lžičku šťávy z citronu, 50g medu, 60g arašídového másla, 100g řepkového oleje, 200g vody a opět všechno společné promícháme. 

Nakonec tekutou směs přiléváme k připraveným sypkým surovinám a dobře promícháme. Pokud je těsto moc husté přiléváme postupně ještě vodu (100g). Vzniklé těsto vlijeme do dortové formy s pečícím papírem, posypeme kakaovýma bobama a dáme péct do předem rozehřáté trouby zhruba na 170°C 45 minut. Zkoušíme párátkem do doby než párátko z koláče nevytáhneme suché. 


Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Čirok pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká rutinu v pohance jsou na tohle téma různé názory. Například jedna studie uvádí, že rutin se vyskytuje ve větším množství pouze v listech pohanky a aby se rutin mohl vstřebat potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Takže každý ať se řídí svým tělem a sleduje jestli je mu pohanka něčím přínosná. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Lněná semínka obsahují vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík, velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním a pomáhají bojovat s cukrovkou. Zbavují tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest :) Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky (zhruba 37 procent), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Banánový prášek (BIO) má chuť a vůni po zralých banánech a je přirozené sladký. Obsahuje velké množství tělu prospěšných látek zejména lehce stravitelné cukry, vlákninu a neobsahuje lepek.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.

Nepražené kakaové boby obsahují hořčík, síru, železo, mangan, chrom, zinek a měď. Jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.

Arašídové máslo je bohatým zdrojem proteinů, zdravých tuků omega 3 a 6 mastných kyselin. Pomáhá chránit mozkové buňky a zlepšuje paměť a soustředění.

Med pomáhá při nachlazení, viróze, kašli, poruchách krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Snižuje krevní tlak, dodává tělu energii aniž by zatěžoval trávicí systém. Zklidňuje střeva u neinfekčních průjmů a pomáhá při problémech neurotického charakteru.

Karob nebo-li také ,,svatojánský chléb,, či ,,chléb svatého Jana,, je tmavě hnědé ovoce stromu Ceratonia siliqua, česky Rohovník obecný. Plody tohoto stromu se vysušené semelou na prášek podobný kakau. Karob je zdravější alternativou kakaa, protože v porovnání s ním má vyšší obsah vápníku, méně tuku a kalorií. Obsahuje také vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, chrom a měď. Dopřát si ho mohou i lidé, kteří mají alergii na kakao. Karob má vcelku dost vlákniny a tím pádem má vliv na snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi a pomáhá při trávení i vylučování.