Vegan koláč s tofu tvarohem bez lepku

12.04.2021


Koláč s tofu tvarohem je vhodný jak na snídani tak i třeba ke svačině nebo jen jako sladká tečka po obědě. Obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny a kvalitních tuků což ocení naše tělo tím, že se budeme cítit plní energie. 



Suroviny:

Těsto

  • 200g uvařené cizrny
  • 80g vody z cizrny nebo jiné tekutiny například vody či rostlinného mléka
  • 30g čekankového sirupu
  • 150g sojového mléka s vanilkovou příchutí (používám značky Billa chuťově i cenově je super)
  • 100g kešu másla
  • nastrouhaná kůra z jednoho citrónu
  • 15g psyllia
  • 100g samokypřící mouky značky Doves Farm
  • 100g mletých ovesných vloček bez lepku

Nejdříve rozmixujeme cizrnu s vodou z cizrny. Do rozmixované cizrny přidáme sirup, mléko, kešu máslo pokojové teploty, citronovou kůru a dobře promícháme. Dále vmícháme zbytek sypkých surovin. Opět promícháme a ihned těsto rozetřeme na plech s pečícím papírem než začne těsto díky psylliu hodně tuhnout. Na těsto rozetřeme tofu tvaroh a dáme péct do předehřáté trouby na 180°C, kdy koláč pečeme přibližně 30 minut. Během pečení zkoušíme těsto párátkem nebo špejlí.


Tofu tvaroh

  • 2 balení bio tofu natural
  • šťáva z 1 citrónu
  • sladidlo podle chuti

- všechno pomocí tyčového mixéru rozmixujeme do hladké konzistence


Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega 3 a 6.
Čekankový sirup má vysoký obsah prospěšné vlákniny 71 %, glykemický index menší než 5, obsah cukru méně než 5 %, je bez lepku, laktózy a konzervantů. Má pozitivní vliv na střevní mikroflóru čímž prospívá imunitnímu systému. Po požití nedochází k nárůstu hladiny glukózy v krvi a koncentraci inzulínu ani u lidí s glykemickými poruchami. Vláknina napomáhá ke zlepšení činnosti střev a vyprazdňování.
Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček.
Tofu je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, vit. B a železa. Je lépe stravitelné než sójové boby. Má nízkou hodnotu glykemického indexu takže je vhodné i pro lidi s inzulínovou rezistencí, diabetem nebo v redukčních dietách. Podporuje nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje látkovou výměnu. Sója má, ale i své nevýhody a to ty, že je častým alergenem. Obsahuje také fytoestrogeny, které mohou způsobit některé nemoci, neplodnost, nebo dřívější pubertu. Může potlačovat také funkci štítné žlázy nebo omezovat trávení některých stopových prvků a bílkovin. Pokud si vybíráme tofu určitě si vybíráme výrobky označené symbolem bez GMO což znamená, že sója nebyla geneticky modifikovaná.
Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum. 
Ovesné vločky (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.