Vegan květákovo celerová polévka s krekrama ze semínek bez lepku 

13.04.2019

Na polévku potřebujeme  1/2 květáku, 1 středně velký celer, bobkový list, nové koření, sůl, pepř, kurkuma, muškátový oříšek, 2 lžíce lahůdkového droždí a 2 lžíce lněného oleje ( může být samozřejmě i jiný )

Květák rozebereme na menší kousky, celer oloupeme a nakrájíme a vše dáme do hrnce. Přidáme koření ( bez lahůdkového droždí a lněného oleje ) a zalijeme vodou tak, aby zelenina byla ponořená. Vaříme dokud není zelenina měkká. Pak tyčovým mixérem vše rozmixujeme na požadovanou hustotu takže je vždy lepší mít méně vody a postupně ji přidávat, aby se polévka nemusela už ničím zahušťovat. Nakonec dochutíme lahůdkovým droždím a zakápneme olejem. 

Na krekry si připravíme 10g psyllia a 10g chia semínek ( společně vše smícháme se 100g vody a necháme chvíli stát, aby nám vznikla hustá směs ), 50g vlašských ořechů, 50g dýňových semínek, 50g slunečnicových semínek, 50g sezamových semínek a 20g lněných semínek ( všechna semínka i ořechy rozmixujeme buď jednotlivě nebo společně, záleží jak výkonný máme mixér ), 5g soli, kmín, kayenský pepř popřípadě ještě trochu koření na chléb. Koření si každý může dát podle chuti,...

Všechny ingredience společně smícháme a až nakonec přidáme vzniklou hustou směs z psyllia, chia semínek a vody a pořádně rukou propracujeme. Těsto krásně drží a ani se nijak zvlášť nelepí takže s ním jde moc hezky pracovat a není potřeba už ničeho přidávat hlavně vody. Na plech si dáme pečící papír, který si takhle odměříme. Pak sundáme pečící papír z plechu a dáme ho na plochu, kde budeme moci vyválet z těsta na pečícím papíře tenkou placku přes celý odměřený kus pečícího papíru. Těsto můžeme rovnou válet válečkem nebo na něj dát velký sáček, aby se těsto nelepilo na váleček, ale jak semínka pustí tuk tak se těsto na váleček ani nijak nelepí, ale i tak to chce trošku trpělivosti a šikovnosti na vyválení. Až máme těsto rovnoměrně rozválené po celé ploše pečícího papíru dáme ho zpět na plech. Ostrým nožem si opatrně těsto předkrájíme na kousky jaké chceme mít. Já těsto rozkrájím nejdřív na čtverečky a ty pak rozkrojím ještě na polovinu. Takto připravené těsto dáme do předehřáté trouby a pozvolna pečeme zhruba 30 minut do křupava. Až krekry vychladnou tak je nalámeme na kousky, které jsme si předem nožem naznačily. 


Květák obsahuje vit. C, B5, B12, E, K, vápník, hořčík, draslík a zinek. Posiluje obranyschopnost organismu, patří mezi dietní potraviny, má antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Působí proti infekcím, snižuje krevní tlak, má močopudné účinky a chrání kardiovaskulární systém. Snižuje riziko revmatoidní artritidy a působí také proti cukrovce.

Celer bulvový má minimální množství kalorií, dost vitaminů a minerálů. Obsahuje vit. C, vápník, hořčík, draslík, fosfor. Chrání naše tělo před plísněmi a bakteriemi, uklidňuje žaludek i střeva. Je vhodný k očistě těla a působí jako afrodiziakum.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, tuk, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Lahůdkové droždí obsahuje velké množství bílkovin a pro svou plnou chuť se používá k dochucení omáček, pomazánek a polévek. Jedná se o kvasnice, které nejsou aktivní takže s nimi nic nenakyne. Je nabité vitamíny, minerály a živinami. Obsahuje vitamíny skupiny B kromě B12, snižuje hladinu cholesterolu, má pozitivní vliv na imunitu i na střeva.

Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak se konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím, jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu jsou dobře stravitelná, zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti, nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Chia semínka ( vápník, antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny ) zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Vlašské ořechy obsahují důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vit. E, B1, B2, B5, B6, B9, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík. Mají dobrý vliv na psychiku a trávení. Udržují zdravou pokožku, nehty a vlasy, snižují krevní tlak, snižují špatný cholesterol. Působí protizánětlivě a antioxidačně, zlepšují paměť a soustředěnost, prevence Alzheimerovy choroby.

Lněný olej je bohatým zdrojem omega 3, 6 a 9 mastných kyselin, potlačuje růst nádorových buněk, prospívá srdci, léčí zácpu i průjem, zlepšuje zdraví pokožky a zmírňuje zánět. Posiluje imunitu i trávení. Používá se jen za studena!