Vegan kynutý bezlepkový chléb

18.01.2021

Chléb je nenáročný na přípravu, kdy stačí smíchat všechny suroviny a nechat těsto vykynout což určitě ocení každý, kdo nemá velké zkušenosti s pečením chleba stejně jako já :)


Suroviny:Smícháme všechny sypké suroviny ke kterým pak přidáme vodu s octem a všechno dobře promícháme. Vznikne řidší těsto, které přikryjeme a necháme 45 minut vykynout na teplém místě. Připravíme si formu na chléb nebo můžeme použít i malou formu na dort atd., kterou vyložíme pečícím papírem a vykynuté těsto do ni přendáme a necháme ještě dalších 15 minut vykynout. Mezitím si rozehřejeme troubu na 180°C, vložíme do ní vykynutý chléb a pečeme přibližně 1 hodinu. 

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Javorový sirup obsahuje draslík, vápník, mangan a zinek (zinek a mangan jsou důležité pro naši imunitu), železo, fosfor, vitamin B a riboflavin. Javorový sirup působí protizánětlivě, má antioxidační účinky a chrání cévy. I přes všechna pozitiva s javorovým sirupem šetříme jelikož je to stále jen sladidlo :)