Vegan lívance s vodou z bílých fazolí

04.02.2020

Zkoušeli jste už někdy použít vodu z bílých fazolí nebo cizrny místo bílku? Jestli ne tak doporučuji vyzkoušet. Nic to nestojí jen chvíli času co se týká šlehání a to zhruba takových deset minut (u tohoto receptu). Pokud vaříte cizrnu nebo fazole myslete na využití vody a vodu nesolte. Pak stačí jen vodu zredukovat a můžete zkoušet cokoliv podle fantazie a chuti. Přikládám odkaz, kde je více informací ohledně takzvané aquafaby což je právě voda z vařené cizrny a bílých fazolí :

https://www.zdraviakrasa.cz/aquafaba-vime-k-cemu-pripravit-zde-recept-1653/

Nikdy jsem s vodou z fazolí nepracovala a tohle byla moje premiéra. Vodu jsem sice šlehala 20 minut, ale konzistence zůstala stále stejná, které jsem docílila po 10 minutách šlehání. Tuhý sníh se mi nepodařilo vyšlehat, ale spíše něco jako, když vyšleháváte žloutky s cukrem. Lívance nakonec dopadly nad moje očekávání co se týká chutě. 

Suroviny na 1 porci :

  • 85g vody z fazolí (po vaření zhruba 300g fazolí, ale vodu jsem hodně zredukovala což by asi nebylo ani třeba)
  • špetka soli
  • 1 banán (kolem 90g)
  • 5g mletého lněného semínka
  • 10g proteinu z hnědé rýže
  • 10g proteinu s vanilkovou příchutí slazen stévií (balíček zdraví)
  • 40g mletých ovesných bezlepkových vloček

Nejdříve začneme vyšleháváním vody z fazolí což nám zabere takových 10 minut. Během šlehání přidáme špetku soli. Pak rozmačkáme banán a přidáme ho k vyšlehané vodě a společně vše vyšleháme. Nakonec do směsi nasypeme lněná semínka, protein, ovesné vločky a dobře promícháme. Na rozehřátou palačinkovou pánev klademe lžící hromádky a velmi pozvolna opékáme, aby se lívanečky nepřipálily. Podáváme s čímkoliv podle chuti. Já jsem lívanečky potřela marmeládou 100% Relax příchuť broskev, nahoru přidala pár lískových ořechů, goji, sušenou moruši a vše posypala skořicí.



Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Lněná semínka obsahují vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík, velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhají bojovat s cukrovkou a zbavují tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest. Ovšem je velmi důležité jak je konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky (zhruba 37 procent), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Moruše je tak trouchu zapomenuté ovoce připomínající ostružiny. Plody obsahují vitamíny B1, B2, C, K, řadu minerálních látek jako je železo, vápník, fosfor, hořčík, draslík , pektiny, organické kyseliny a bílkoviny. Pomáhají při onemocnění průdušek, srdce, krevního oběhu, vysokém krevním tlaku a ateroskleróze. Jsou vhodné při střevních problémech i zácpě, zlepšují zrak a posilují játra a ledviny. Šťávy z plodů moruše působí antibakteriálně a močopudně. Pomáhají tělu zbavovat hlenů, zmírňují kašel, bolesti v krku a snižují horečky pomáhají při zánětech žaludku. Jsou velmi prospěšné při cukrovce - obsahují moranolin, který zpomaluje vstřebávání sacharidů. Moruše je zdroj resveratrolu což je přírodní antioxidant, který pomáhá při léčbě rakoviny.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu, snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.

Lískové ořechy jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují mnoho energie. Jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Dr. Valnet, významný francouzský fytoterapeut, upozorňuje na to, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale lze je i léčit. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemoroidech a aplikují se přímo na postižená místa. Prospívají očím, snižují hladinu špatného cholesterolu a napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.

Goji Kustovnice čínská obsahuje 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků a spoustu vitamínů. Dále obsahuje železo, měď, vitamíny skupiny B. Podporuje imunitní systém, tvorbu červených krvinek, snižuje pocit únavy, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a činnosti nervové soustavy. Podporuje správnou funkci srdce, zdravý zrak a zdravý stav sliznic a pokožky.