Vegan muffiny s ovocem bez lepku

28.03.2020

Kdo z nás si občas rád nezamlsá? A právě tyto muffiny můžou být takovou sladkou tečkou po obědě společně s kávou a nebo s nimi můžeme nastartovat den :) Do muffinů místo ovoce můžete přidat třeba čokoládu nebo kakaové boby, mleté oříšky, kokos, marmeládu, kakao prostě cokoliv co vás jen napadne. 

Suroviny na 13 kousků :

  • 50g cizrnové mouky
  • 100g pohankové mouky - Pernerka
  • 50g kukuřičné polohrubé mouky
  • 50g čirokové mouky
  • 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů a bez lepku
  • 50g kokosového cukru (můžeme použít i javorový sirup pak, ale ubereme množství vody to znamená pokud přidáme 50g javorového sirupu místo kokosového cukru přidáme místo 150g vody jen 100g vody)
  • 50g erythritolu
  • špetka soli
  • 3 lžíce kakaových bobů
  • 200g domácího jogurtu z ovesných bezlepkových vloček a ořechů - může být samozřejmě i kupovaný nebo místo jogurtu můžete použít nějaké rostlinné mléko jen množství vody bude potom asi o něco menší
  • 150g vody
  • 50g řepkového oleje
  • směs mraženého ovoce 

Nejdříve smícháme všechny sypké suroviny, pak přidáme zbytek surovin a všechno dobře promícháme. Těsto by nemělo být moc řídké, ale ani moc tuhé. Ze lžíce by mělo téct dolů. Muffinové formičky plníme pomocí lžíce tak do menší poloviny. Na těsto nasypeme pár kousků ovoce a to zalijeme těstem. Muffiny pečeme v předehřáté troubě na 170°C zhruba 40 minut. Během pečení muffiny kontrolujeme.


Erythritol je nízkokalorické sladidlo, které nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani hladinu inzulínu takže je vhodný pro diabetiky a také pro lidi trpící nadváhou. 

Kokosový cukr obsahuje hodně minerálů, zinku, železa a antioxidantů. Dále obsahuje také inulin což je nerozpustná vláknina, která slouží jako prebiotikum takže podporuje zdraví našich střev. I když se kokosový cukr blíží přírodnímu sladidlu a obsahuje více živin než cukr řepný nemělo by se to s jeho konzumací přehánět, protože je to stále jen cukr :) Kokosový cukr je jinak také vhodný pro diabetiky právě díky inulinu, který obsahuje. 

Nepražené kakaové boby obsahují hořčík, síru, železo, mangan, chrom, zinek a měď. Jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.

Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.

Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství esenciálních mastných kyselin omega 6 a 3 a přispívá tak k udržení normální hladiny cholesterolu.