Vegan nadýchané plněné knedlíky bez lepku

09.04.2020

Tyto knedlíky jsou připravené během chvilky a s těstem se velmi dobře pracuje což ocení každý z nás. Chuťově je těsto jemné a ,,nadýchané´´ a tyto knedlíky jsou pro mě naprosto nejlepší jaké jsem kdy vyzkoušela. Suroviny na 1 porci což je zhruba 6 menších knedlíků:

  • 1 balení tofu natural - Lunter (180g)
  • 35g pohankové mouky celozrnné jemně mleté - Pernerka
  • 20g rýžové krupičky jemné - Extrudo
  • špetka soli

  • 1 kávová lžička šťávy z citronu


Náplň - 6 kusů vypeckovaných sušených švestek přes noc namočených + na posypání 20g mletého máku s 15g Erythritolu + 5g nerafinovaného kokosového oleje na pokapání knedlíků.Před přípravou knedlíků dáme vařit vodu na knedlíky. Tofu rozmačkáme co nejvíce jak to jen půjde ať už rukou nebo vidličkou, přidáme špetku soli, šťávu z citronu, mouky a rukou vypracujeme těsto. Vypracované těsto si rozdělíme zhruba na 6 stejných kousků. Každý kousek v dlani rozmačkáme na placku, kterou naplníme, dobře zabalíme a tvarujeme do kuličky. Takto připravené knedlíky vložíme do vroucí vody a vaříme zhruba 7 - 8 minut. Jakmile knedlíky vyplavou nahoru necháme je tak minutku vařit. Hotové knedlíky sypeme mákem a pokapeme kokosovým olejem.


Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Erythritol je nízkokalorické sladidlo, které nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani hladinu inzulínu takže je vhodný pro diabetiky a také pro lidi trpící nadváhou. 

Tofu je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, vit. B a železa. Je lépe stravitelné než sójové boby. Má nízkou hodnotu glykemického indexu takže je vhodné i pro lidi s inzulínovou rezistencí, diabetem nebo v redukčních dietách. Podporuje nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje látkovou výměnu. Sója má, ale i své nevýhody a to ty, že je častým alergenem. Obsahuje také fytoestrogeny, které mohou způsobit některé nemoci, neplodnost, nebo dřívější pubertu. Může potlačovat také funkci štítné žlázy nebo omezovat trávení některých stopových prvků a bílkovin. Pokud si vybíráme tofu určitě si vybíráme výrobky označené symbolem bez GMO což znamená, že sója nebyla geneticky modifikovaná.

Kokosový olej (nerafinovaný) se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Mák je bohatým zdrojem minerálních látek především vápníku. Pak také manganu, hořčíku a fosforu, vit. E, B je vydatným zdrojem vlákniny a kvalitních bílkovin.

Švestky obsahují pouze vitamin E, ale minerálních látek mají spoustu (vápník, hořčík, fosfor, draslík), dále také obsahují vlákninu, třísloviny a organické látky. Pomáhají při revmatismu, dně, onemocnění ledvin, jater a krevním oběhu. Snižují hladinu cholesterolu a jsou účinné při střevních problémech a zácpě. Sušené švestky a veškeré sušené ovoce vybíráme nejlépe vždy nepřislazované a nesířené.