Vegan ovesná bezlepková kaše s lískovými ořechy

26.04.2020

Ovesnou kaši zná snad každý, ale je na ní úžasné, že si ji můžeme připravit stále jinak a tak se nikdy neomrzí. Navíc složení ovesných vloček je naprosto ideální k tomu, abychom se co nejlíp nastartovali do dalšího nového dne a v kombinaci se zdravými tuky nám energie vydrží po celé dopoledne :)

1 porce :

  • 40g bezlepkových ovesných vloček
  • 20g proteinu (Pescience vegan s arašídovou příchutí)
  • 15g lískových ořechů
  • 10g sušených moruší
  • 20g arašídového krému se superproteinem - arašídy s čokoládou

Ovesné vločky uvaříme ve vodě a až jsou hotové přidáme protein. Podle potřeby ještě doředíme vodou. Na hotovou kaši už jen přidáme ořechy, moruši a arašídový krém.


Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Moruše je tak trouchu zapomenuté ovoce připomínající ostružiny. Plody obsahují vitamíny B1, B2, C, K, řadu minerálních látek jako je železo, vápník, fosfor, hořčík, draslík , pektiny, organické kyseliny a bílkoviny. Pomáhají při onemocnění průdušek, srdce, krevního oběhu, vysokém krevním tlaku a ateroskleróze. Jsou vhodné při střevních problémech i zácpě, zlepšují zrak a posilují játra a ledviny. Šťávy z plodů moruše působí antibakteriálně a močopudně. Pomáhají tělu zbavovat hlenů, zmírňují kašel, bolesti v krku a snižují horečky pomáhají při zánětech žaludku. Jsou velmi prospěšné při cukrovce - obsahují moranolin, který zpomaluje vstřebávání sacharidů. Moruše je zdroj resveratrolu což je přírodní antioxidant, který pomáhá při léčbě rakoviny.

Lískové ořechy jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují mnoho energie. Jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Dr. Valnet, významný francouzský fytoterapeut, upozorňuje na to, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale lze je i léčit. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemoroidech a aplikují se přímo na postižená místa. Prospívají očím, snižují hladinu špatného cholesterolu a napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.