Vegan ovesná kaše s meruňkami a para ořechy bez lepku

18.03.2019

Ovesné vločky uvaříme ve vodě společně se sušenými a nakrájenými meruňkami. Do hotové kaše přimícháme protein a posypeme ji chia semínkami, kakaovými boby a para ořechy.

Suroviny na jednu porci:

  • 40g ovesných bezlepkových vloček
  • 4 kusy sušených meruněk bez přidaného cukru a SO2
  • 20g proteinu
  • 1 lžička chia semínek 
  • 1 lžička drcených nepražených bobů
  • 3 ks para ořechů


Para ořechy ( vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo) - jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků a proto rychle žluknou. Denní dávka by neměla přesáhnout 4 - 5 kousků, protože jsou energeticky velmi bohaté.

Chia semínka ( vápník, antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny ) zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.

Meruňky obsahují provitamin A, sodík, draslík, železo, mangan, fluor, mají nízký obsah kalorií, a proto jsou vhodné při redukčních dietách. Vyvolávají v těle zásaditou reakci a jsou dobrým zdrojem proteinů a železa. Díky provitaminu A pomáhají udržovat dobrý stav zraku a zvyšují odolnost proti infekcím. Dr. Valnet poukazuje na to, že meruňky udržují rovnováhu v nervové soustavě a doporučuje je při depresi, malátnosti, nervozitě a snížené chuti k jídlu.

Nepražené kakaové boby ( hořčík, síra, železo, mangan, chrom, zinek, měď ) jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum:) a to díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.