Vegan ovesná kaše s ovocem, ořechy a medem

19.09.2019

Většina z nás, když připravuje ovesnou kaši přidává do ní na doslazení rozmačkaný banán. Ale neměli bychom zapomínat i na ,,naše´´ ovoce jako jsou například jablka, meruňky, švestky, hrušky,... a pokud tohle ovoce máme sušené (nejlépe bez přidaného cukru a siřičitanů) pak je naprosto ideální k přípravě kaše a to nejen tedy ovesné, ale třeba i pohankové, jáhlové, čirokové, quinoové a rýžové. Základ je vždy stejný, kdy vybrané nakrájené sušené ovoce rovnou vaříme buď s ovesnými vločkami nebo už zmiňovanou pohankou, rýží atd. 

Na 1 porci této bezlepkové ovesné kaše budeme potřebovat :

  • 5 lžic bezlepkových ovesných vloček
  • 2-3 lžíce sušených jablk (používám jablka sušená kostky) a vodu

Ovesné vločky společně se sušenými jablky podlijeme vodou a za stálého míchání uvaříme do požadované konzistence.  Kaši pak posypeme skořici, ořechy podle chuti (mandle, para ořechy, pekanové ořechy), pokapeme medem a pokud máme ještě třeba mrazem sušené borůvky jako já tak je na kaši přidáme :) Stejně tak by byly určitě výborné i sušené brusinky nebo rozinky. 



Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Med pomáhá při nachlazení, viróze, kašli, poruchách krevního oběhu a zažívacího ústrojí. Snižuje krevní tlak, dodává tělu energii aniž by zatěžoval trávicí systém. Zklidňuje střeva u neinfekčních průjmů a pomáhá při problémech neurotického charakteru.

Jablka obsahují vit. C, K, A, E, B1, B2, B6, draslík, mangan, měď, polyfenoly a spoustu vlákniny. Pomáhají bojovat s nadváhou, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Pomáhají snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, fungují jako prebiotika a podporují tak zdravé střevní prostředí. Chrání mozek před demencí, sliznici žaludku a jsou pomocníkem při boji s astmatem.

Pekanové ořechy mají sladkou, bohatou, máslovou chuť a texturu a jsou vhodné pro slané a sladké pokrmy. Obsahují hodně vlákniny, mononenasycené tuky, antioxidanty, hořčík, vápník, fosfor, vitamín E, A, beta-karoten, lutein a L-arginin (zlepšuje pružnost stěn tepen a ty jsou pak méně náchylné na krevní sraženiny). Pekanové ořechy podporují kardiovaskulární systém, dobré trávení, pomáhají při hubnutí, snižují riziko rakoviny prsu, podporují zdraví kostí a zubů, mají protizánětlivé a protirakovinné účinky, snižují krevní tlak, snižují riziko mrtvice, posilují imunitu, bojují proti stárnutí a jsou výborné pro zdraví vlasů.

Skořice je bohatým zdrojem antioxidantů, chrání tělo před stresem, má protizánětlivé účinky, zbavuje tělo infekcí, účastní se obnovy poškozených tkání a snižuje riziko vzniku onemocnění srdce. Snižuje hodnoty LDL cholesterolu, snižuje inzulinovou rezistenci a tím pomáhá a podporuje funkci inzulinu. Je vhodná i pro diabetiky. Prevence Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a prevence vzniku nádorových onemocnění.

Mandle jsou vhodné pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby díky minerálům, které obsahují (hořčík, vápník, draslík, zinek, železo). Dále obsahují velké množství vlákniny a působí tak preventivně proti zácpám. Antioxidanty, které chrání srdce a cévy a působí proti stárnutí. Obsahují sice vysoké množství tuků, ale prospěšných, které pomáhají k udržení váhy a tělu prospívají pokud je nebudeme konzumovat pražené, solené a nebo jen ve formě ořechového másla. Trávení mandlí, které musíme rozkousat je totiž úplně jiné než trávení mandlového másla (což platí u všech ořechů jen poměr přijaté energie z ořechů v přirozené formě se u různých druhů ořechů lehce liší). Výzkumy ukazují, že pokud konzumujeme mandle v přirozené formě tak z nich přijmeme co se týká energetického příjmu pouze 70% z celkového množství, které si dáme. Ale pokud konzumujeme mandlové máslo tak naše tělo přijme veškerý energetický příjem, který například 1 lžíce mandlového másla obsahuje. 

Para ořechy obsahují vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo, jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků. Proto rychle žluknou a je potřeba je uchovávat v chladu. 

Borůvky obsahují velké množství vitamínu C, antioxidanty, třísloviny, vit. B, A, E, K, železo, mangan, vápník, draslík, fosfor, a zinek. Chrání imunitní systém, působí protizánětlivě, zklidňují zvracení, snižují krevní tlak, pozitivně působí na zrak, a zažívání, snižují cholesterol, snižují cukr v krvi, zpomalují stárnutí, čistí močové cesty a ledviny, pomáhají při nachlazení, slouží jako prevence rakoviny, regenerují tělo a pomáhají proti křečovým žílám.