Vegan ovocná kaše s para ořechy bez lepku

26.03.2019

Na jednu porci potřebujeme 2 menší zmrazené banány ( před mixováním jsem je nechala chvíli povolit ), hrst lesního ovoce, 2 lžíce mandlového proteinu, 1 lžičku maca prášku, 1 lžíci kešu másla a trochu vody. Vše společně rozmixujeme do požadované konzistence za postupného přilévání vody. Já kaši mixuji tyčovým mixérem a i tak je krásně hladká a krémová. A nakonec jsem kaši posypala 4 ks nasekaných para ořechů.


Para ořechy ( vit. A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, hořčík, železo) - jsou úžasné pro posílení imunity, zlepšují trávení, zvyšují plodnost u mužů, podporují zdraví mozku a regeneraci tkání a cév. Obsahují bílkoviny, sacharidy a 70 procent tuků a proto rychle žluknou. Denní dávka by neměla přesáhnout 4 - 5 kousků, protože jsou energeticky velmi výživné.

Maliny obsahují vit. C, A, B, železo, fosfor, zinek, antioxidanty a třísloviny. Podporují imunitu, pomáhají při látkové výměně, působí proti stresu a migréně, čistí střeva a odvádějí z těla přebytečnou vodu. Pomáhají při cukrovce, chudokrevnosti, Alzheimerovy choroby, snižují krevní tlak a cholesterol, snižují ranní nevolnost těhotných žen. Chrání zuby a kosti, podporují zdravý růst nehtů a pomáhají bojovat s plísněmi, kvasinkami a artritidou

Borůvky obsahují velké množství vitamínu C, antioxidanty, třísloviny, vit. B, A, E, K, železo, mangan, vápník, draslík, fosfor, a zinek. Chrání imunitní systém, působí protizánětlivě, zklidňují zvracení, snižují krevní tlak, pozitivně působí na zrak, a zažívání, snižují cholesterol, snižují cukr v krvi, zpomalují stárnutí, čistí močové cesty a ledviny, pomáhají při nachlazení, slouží jako prevence rakoviny, regenerují tělo a pomáhají proti křečovým žílám. 

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega-3 a 6.

Maca peruánská neboli ,,Peruánská viagra" se užívá více než 6000 let, působí příznivě na intimní život jako afrodiziakum, podporuje fyzickou i psychickou výkonnost, přispívá k harmonizaci menstruačního cyklu a podporuje spánek. Obsahuje vit. A1, B1, B2, B6, C, E, vápník, železo, draslík, zinek, měď, fosfor a esenciální aminokyseliny.

Rybíz obsahuje vit. C, vit. P, pektiny, flavonoidy, působí močopudně, pomáhá při artritidě, průjmu, nachlazení a posiluje žaludek. Řadí se mezi antioxidanty - má potlačující vliv na rozvoj některých demencí a je pomocníkem při boji s rakovinou.

Jahody ( vit. C, A, B, E, draslík, zinek, hořčík, síra, vápník, bor, fluor, kobalt ) obsahují mnoho organických sloučenin jako například kyseliny jablečné, citronové, chininové, šťavelové, salicylové, která působí v prevenci nádorových onemocnění. Podporují metabolismus a vylučování, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů.

Ostružiny obsahují antioxidanty, vit. B, K, E, C, železo, hořčík, draslík, karoteny, lutein, flavonoidy. Podporují správnou funkci svalů, zdraví zubů, zmírňují nachlazení, pomáhají při chemoterapii a ozařování, jsou prospěšné při zánětu plic, revmatismu, cévních chorobách, hemoroidech, snižují cholesterol a pomáhají při průjmech.

Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu:) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.

Mandlový protein - má vysoký podíl aminokyselin BCCA a tak je vhodný nejen pro vegany, ale i pro aktivní sportovce a fitness. Má vysoký obsah vlákniny, bílkovin a minimum tuku.