Vegan pečený květák se šťouchanými brambory s mrkví

14.10.2019

Kdo by z nás neměl rád květák? Aspoň já si tedy myslím, že takovou tu obalovanou a smaženou klasiku má rád téměř každý :) Ale co zkusit připravit květák i trošku jinak? Třeba zrovna v této pečené verzi, která je podle mě ještě daleko lepší než obalovaná a smažená klasika. 

Co budeme potřebovat :

  • 1 velký květák (čím větší tím lepší, protože upečený květák mizí velkou rychlostí)
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 50g arašídů natural (rozemlít nebo nasekat na velmi jemno)
  • lahůdkové droždí (asi tak 2-3 lžíce), sůl, kurkumu, chilli, červenou papriku a tymián       

Nejdříve si nachystáme velký plech s pečícím papírem. Květák začneme rozebírat na malé kousky, které klademe na připravený plech. Až máme takto rozebraný celý květák tak k němu přisypeme arašídy, lahůdkové droždí, koření a přidáme i olivový olej a všechno společně promícháme. Pak už jen dáme plech s květákem do předehřáté trouby a za občasného promíchávání pečeme asi na 180°C do zlatova.  

Během pečení si připravíme brambory s mrkví, kdy jen stačí brambory oloupat, mrkev očistit a všechno nakrájet, zalít vodou, osolit a uvařit do měkka. Nakonec vodu slijeme a všechno rozšťoucháme. Poměr brambor a mrkve si samozřejmě každý upraví podle svých chutí. 



Květák obsahuje vit. C, B5, B12, E, K, vápník, hořčík, draslík a zinek. Posiluje obranyschopnost organismu, patří mezi dietní potraviny, má antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Působí proti infekcím, snižuje krevní tlak, má močopudné účinky a chrání kardiovaskulární systém. Snižuje riziko revmatoidní artritidy a působí také proti cukrovce.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran, popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.

Arašídy (jedná se o luštěninu) jsou bohatým zdrojem proteinů, zdravých tuků omega-3 a 6 mastných kyselin. Pomáhají chránit mozkové buňky a zlepšují paměť a soustředění. Jsou ovšem i největším alergenem to znamená, že by měl být člověk opatrný při jejich první konzumaci. Dále jejich pozitivní účinky na zdraví jsou - podporují vyprazdňování, zasytí na delší dobu, normalizují hladinu cukru v krvi, jsou prevencí rakoviny a urychlují metabolismus.