Vegan pizza z červené čočky bez lepku

30.07.2019

Pizza z červené čočky je plná bílkovin a vlákniny což uvítá každý, kdo chce jíst zdravě nebo se o to aspoň snaží. Na pizzu jde dát opravdu cokoliv takže se fantazii a chutím meze nekladou. 

Na jednu pizzu o průměru 25 cm budeme potřebovat 125g přes noc namočené červené čočky, 100g vody, 5g psyllia a sůl. Všechnu vodu ve které byla čočka namočená slijeme a čočku pořádně propláchneme. Přidáme k ní trochu soli, Psyllium, 100g vody a tyčovým mixérem všechno rozmixujeme do hustší konzistence. Dortovou formu vyložíme pečícím papírem, který lehce potřeme olejem a lžící připravené těsto z rozmixované čočky rovnoměrně rozetřeme do všech stran. Takto připravenou pizzu vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme zhruba na 180°C přibližně 5 minut dokud povrch těsta neztuhne. Pak pizzu potřeme bazalkovým pestem (připravuji si domácí, kdy rozmixuji bazalku s olivovým olejem, solí a pak do směsi vmíchám rozmixované kešu ořechy) nebo rajčatovým pyré, poklademe zeleninou, ale můžeme také například přidat houby nebo cokoliv jiného a dáme dopéct zhruba na dalších 15 minut. 


Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 10 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. Díky velkému množství železa, které červená čočka obsahuje je vhodná pro lidi trpící chudokrevností.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega 3 a 6.

Cuketa obsahuje 90 procent vody, vlákninu, mnoho vitamínů a stopových prvků. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Pomáhá odvádět toxiny a přebytečnou vodu z těla, čistí trávicí trakt, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a pomáhá při zácpě.

Kukuřice obsahuje vit. A, vitamíny skupiny B, antioxidanty, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, kyselinu listovou, niacin a karotenoidy, které podporují zdraví očí. Kukuřice má vysoký podíl vlákniny, která podporuje trávení. Působí proti stresu, svalovým křečím a srdečním arytmiím. Posiluje intelekt a soustředění, udržuje zdravé vlasy a pěknou pleť, podporuje krvetvorbu. Dodává tělu energii snižuje riziko výskytu rakoviny, infarktu, mrtvice a má močopudný účinek.

Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.

Paprika obsahuje vit. A, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení, zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti. 

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav chrupu. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.