Vegan placky z červené čočky a batáty bez lepku

22.01.2020

Tyto placky obsahují spoustu bílkovin a vlákniny a pokud je okořeníme jen lehce tak můžou být skvělým jídlem pro malé strávníky. Placky jsou totiž lehce nasládlé díky batátě a také mají krásnou barvu. A proč zařadit občas do jídelníčku batáty? Obsahují například vysoké množství vitamínu C takže podporují naši imunitu. Dále také pomáhají i proti různým degenerativním onemocněním očí a přispívají k hojení ran.

Suroviny na dvě velké placky: 

  • 1 větší syrová batáta (280g oloupaná)
  • 55g přes noc namočené červené čočky
  • 100g cizrnové mouky (Probio)
  • 1 lžíce olivového oleje
  • sůl, kurkuma, pepř, oregano
  • 4 ks sušených rajčat naložených v oleji - nemusí být


Namočenou červenou čočku dobře propláchneme a tyčovým mixérem rozmixujeme, přidáme k ní oloupanou a najemno nastrouhanou batátu, koření, olej, nakrájená rajčata, cizrnovou mouku a vše dobře promícháme. Vzniklou směs rozetřeme na plech s pečícím papírem do tvaru podle své libosti a dáme péct do předehřáté trouby zhruba na 170°C po dobu asi 30 minut. Hotový pokrm nakrájíme a podáváme třeba se zeleninou nebo i jen tak.



Batáty neboli sladké brambory obsahují velké množství vitamínu C, vit. B6, E, betakaroten, draslík, železo, pektin-tvoří velkou část vlákniny. Podporují imunitní systém a prevenci srdečních onemocnění, pomáhají i proti různým degenerativním onemocněním očí, nespavosti, depresím a přispívají k hojení ran. Batáty také snižují cholesterol, snižují vznik rakoviny v trávicím traktu. Batáty dobře snášejí i lidé trpící histaminovou intolerancí. Pokud je to možné nejlepší je připravit batáty i se slupkou jelikož obsahuje velké množství betakarotenu.

Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Kukuřice obsahuje vit. A, vitamíny skupiny B, antioxidanty, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, kyselinu listovou, niacin a karotenoidy, které podporují zdraví očí. Kukuřice má vysoký podíl vlákniny, která podporuje trávení. Působí proti stresu, svalovým křečím, srdečním arytmiím. Posiluje intelekt a soustředění, udržuje zdravé vlasy a pěknou pleť, podporuje krvetvorbu. Dodává tělu energii, snižuje riziko výskytu rakoviny, infarktu, mrtvice a má močopudný účinek.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.

Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 10 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. Díky velkému množství železa, které červená čočka obsahuje je vhodná pro lidi trpící chudokrevností.